Вчення Ч. Дарвіна про природний добір. Презентація з біології на тему «Учення Чарльза Дарвіна про природний відбір» Урок вчення дарвіна про природний відбір

«Розвиток теорії Дарвіна» - Складіть синквейн про К. Ліннеї, Ж.Б. Ламарке Ч. Дарвін. 12 лютого 1809 1831-1839 кругосвітня подорож. Наукові та соціально-економічні передумови виникнення теорії Ч.Дарвіна. Виберіть правильну відповідь: варіант 1 – Ж.Б. Ламарк варіант 2 - К. Лінней. Основні етапи розвитку поглядів вчених питанням Еволюції.

«Теорія Дарвіна» - Характеристика штучного та природного відбору. Форми мінливості (по Дарвіну). Результати еволюції Причини еволюції: боротьба за існування та природний відбір. Певна, групова, неспадкова (сучасна - модифікаційна). Викликається впливом довкілля. Для еволюції має значення лише спадкова (невизначена) мінливість.

«Основне становище теорії Дарвіна» - Тема уроку: «Основні положення теорії Чарльза Дарвіна про еволюцію органічного світу». Мета уроку: Розглянути теорію еволюції Чарльза Дарвіна як цілісне вчення; сформувати уявлення про основні положення еволюційного вчення Чарльза Дарвіна.

"Чарльз Дарвін" - Капітан Роберт Фіцрой. Повернення. Единбурзькі студентські квитки Ч. Дарвіна. Останні роки страждав на психічне захворювання. малюнок Дарвіна геологічної структури Анд. Запис про зарахування Чарльза Дарвіна до Кембриджського університету. Будинок Дарвінів у Шрусбері. 18 грудня острів Вогняна Земля з'явився на горизонті.

"Біологія Дарвін" - Будинок д-ра Роберта Дарвіна, де народився Ч. Дарвін. Рукописний щоденник Дарвіна. На стіні невеликий барельєф із зображенням Дарвіна та напис: Презентацію підготував: Данильченко О.В., вчитель біології вищої кваліфікаційної категорії Донецької ЗОШ № 97. Кембриджський період життя 1828-1831. Етапи життя.

«Життя Чарльза Дарвіна» - Подорож тривала майже п'ять років. Церемонія одруження була проведена у традиціях Англіканської церкви та відповідно до унітаріанських традицій. Мати Ч. Дарвіна Сусанна Дарвін. Чарльз Дарвін (1809–1882). КОЛИ І ДЕ НАРОДЖИВСЯ Чарльз дарвін? Кембрідж. Багато дітей і онуків самі досягли значних успіхів.

Всього у темі 13 презентацій

Спадковість та мінливістьСпадковість
консервативна та
забезпечує збереження ознак
Мінливість
ознак
призводить до появи нових

Певна чи групова мінливість (модифікаційна)

Видима
(певна) реакція у відповідь
організму на вплив середовища

Невизначена чи індивідуальна (спадкова) мінливість

Індивідуальні відхилення
можуть бути корисними,
нейтральними або шкідливими для
організму.
Зміни ці поодинокі,
неадекватні впливу
зовнішніх факторів, з'являються
спонтанно і завжди успадковуються

1.
Триваюча – незначні
спадкові зміни, які
накопичуються у ряді поколінь,
відрізняють особину від представників того ж
виду.
2. Виникнення нових форм у результаті
різких змін (мутаційна)

Різновиди спадкової мінливості (за Ч. Дарвіном)

3.
Співвідносна чи корелятивна –
зміна в одному органі є
причинами зміни в іншому (білі
блакитноокі кішки глухі, у голубів з
опереними ногами перетинки між
пальцями)
4. Комбінативна - мінливість від
схрещування, що дає різні поєднання
ознак

Мінливість- властивість живих організмів набувати протягом життя нових ознак

Неспадкова
(фенотипова,
модифікаційна,
певна) мінливість
Спадкова
9генотипічна,
невизначена)
мінливість
1.Фенотип змінюється під
дією навколишнього
середовища, генотип не
змінюється
2.У спадок не
передається
3.Носить пристосувальний
та масовий характер
4. Передбачувана та оборотна
5.Межі визначаються
нормою реакції; успадковується
1.Змінюється фенотип в
наслідки зміни
генотипу
2. Передається по
спадщині
3. Носить випадковий
характер
4.Непередбачувана,
незворотня
5. Є основою
різноманітності живих
організмів та головної
причиною еволюційного
процесу (джерело матеріалу
не сама ознака а здатність
виявляти його в конкретних
умовах, тобто. успадковується
норма реакції
для природного відбору)

Види мінливості

Неспадкова
Спадкова
Значення
для особини
Підвищує або
знижує
життєздатність,
продуктивність,
адаптацію
Корисні зміни
призводять до перемоги в
боротьбі за існування,
шкідливі – до загибелі
Значення
для вигляду
Сприяє
виживання
Утворюються нові
популяції, види в
результаті процесу
дивергенції
Роль у
еволюції
Формують
адаптації
(пристосування)
організмів до
умовам
довкілля
Поставляє матеріал для
природного відбору

Роль штучного відбору

Вивчаючи
роботу селекціонерів, Ч. Дарвін
докладно вивчив методи виведення нових
порід та сортів.

Висновки Ч. дарвіна

1.
Кожен сорт чи порода виведені від
однієї вихідної форми, представленої
диким видом. Передумова – мінливість
організмів
2.
Виведення нових сортів та порід не можна
здійснити шляхом покращення умов
змісту організмів, тому що ні
прямої залежності між появою
нових ознак та факторами зовнішньої
середи

Висновки Ч. дарвіна

3.
Одна з умов отримання нової
культурної форми – раптове
виникнення змін у одиничній
особини. Але такі випадки рідкісні і не
є головними у селекції.
4.Нові
сорти та породи – результат
діяльності людини, що включає
оцінку дрібних змін у особин,
підбір батьківських пар, схрещування,
відбір та відбраковування

Штучний відбір

Творча
цілеспрямована
діяльність людини
щодо виведення нового
сорти чи породи

Усе
чи особини залишають
потомство?
Якщо ні, то які
фактори зберігають
особин з корисними
ознаками та усувають
решти?
Дарвін звернувся до
аналізу розмноження
організмів.

Грунтуючись
на вивченні великого
числа фактів з галузі природознавства
та практики рослинництва та
тваринництва Ч. Дарвін приходить до
висновку про існування у природі
прагнення розмноження кожного
виду в геометричній прогресії.
Це правило не знає винятків ні в
тварині, ні в рослинному світі.
Потенційно кожен вид здатний
зробити і виробляє набагато більше
особин, чим виживає їх до дорослого
стану.
Юних особин завжди більше, ніж
дорослих.

Ч. Дарвін вивчив плодючість слона

Слон
живе 100 років
За життя слонихи народжується не більше 6
дитинчат
Нащадок від однієї пари слонів за 750 років
складе
19
млн. особин

оселедець

1 особина
40 тисяч ікринок

осетр

1 особина
2 мільйони ікринок

мак

1 рослина
32 тисячі насіння

Чому кількість дорослих особин кожного виду рослин і тварин зберігається більш менш постійним?

Наявність боротьби
за
існування.

Боротьба за існування

Кожна
пара організмів дає набагато
більше нащадків, ніж їх доживає до
дорослого стану.
Більшість з'явилися на світ
організмів гине, не досягнувши
статевої зрілості.
Причини загибелі різноманітні:
недолік корму з-за конкуренції з
представниками свого ж виду,
напад ворогів, дія
несприятливих фізичних факторів
середовища – посухи, сильних морозів,
високої температури тощо.

Боротьба за існування

це сукупність усіх
відносин особин один з
другом і з неживою
природою,
визначальних
здатністю даної
особини до виживання та
залишення потомства.

Міжвидова
Внутрішньовидова
Боротьба з несприятливими
умовами зовнішнього середовища

Форми боротьби за існування

Назва форми
боротьби за
існування
1. Міжвидова
боротьба
2. Внутрішньовидова
боротьба
3. Боротьба з
несприятливими
умовами зовнішньої
середи
Результат боротьби
Приклади

Назва форми
боротьби за
існування
Результат боротьби
Приклади
1. Міжвидова боротьба
Використання одного виду
іншим як їжа,
розселення на новій
території
Витіснення жалоносної
європейською бджолою
місцевої австралійської,
боротьба за їжу між
видами одного роду – сірої
і чорними пацюками,
поїдання хижаками жертв
2. Внутрішньовидова
боротьба
Збереження популяції та
виду за рахунок загибелі слабких.
Перемога більше
життєздатною,
що займає ту ж
екологічну нішу
Змагання між
хижаками однієї
популяції за видобуток,
внутрішньовидовий
канібалізм – знищення
молодняку ​​при надмірній
чисельності популяції,
боротьба за верховенство у зграї
3. Боротьба з
несприятливими
умовами зовнішньої
середи
Виживання в крайніх або
змінилися умовах
найбільш пристосованих
Взимку тварини змінюють
забарвлення, густоту вовни,
впадають у сплячку

1.
2.
3.
4.
Чергування посівів (сівозміна)
Біологічні методи боротьби з
шкідниками (використання трихограм,
наїзників, яйцеїдів, залучення птахів)
Використання в лісопосадках мікоризних
грибів, які вступають у симбіоз з
корінням вищих рослин і покращують
ґрунтове харчування вищих рослин
У рибництві – використання малоцінних
травоїдних порід для захисту ставків від
заростання

Використання людиною різних форм боротьби за існування

5. У мисливствознавстві – використання хижаків
як санітарів, які знищують хворих та
ослаблених тварин, цінних для господарства
6. Використання фітонцидів та антибіотиків
для знищення чи обмеження конкуренції
або як лікарські препарати
7.Використання різних агротехнічних
прийомів (пікування, підгортання, пасинкування,
поливу, внесення добрив, посіву насіння в
парниках або вирощування у теплицях).

Природний відбір як рушійна сила еволюції

Які
особини в межах одного виду можуть
вижити в умовах постійної боротьби за
існування?
Ч. Дарвін у порівнянні фактів
боротьби за існування та загальної
мінливості ознак і властивостей, прийшов
до висновку про неминучість у природі
виборчого знищення одних особин
та розмноження інших –
природного відбору.

Природний відбір

Це
процес збереження одних
особин за рахунок загибелі інших.

Показник для
порівняння
Еволюція
культурних форм
(штучний
відбір)
Еволюція
природних форм
(природний
відбір)
Матеріал для
відбору
Індивідуальна
Індивідуальна
спадковість (у спадкову
в тому числі різкі
мінливість (у
ухилення)
здебільшого
незначні
ухилення)
Чинник відбору
людина
Боротьба за
існування на
фоні факторів
живий та неживий
природи

Порівняння штучного та природного відбору

Показник для
порівняння
Еволюція
культурних форм
(штучний
відбір)
Еволюція
природних форм
(природний
відбір)
Характер дії
відбору
Накопичення змін у
послідовному ряду поколінь
Швидкість дії
відбору
Діє швидко
(методичний
відбір)
Діє
повільно,
поступово
(еволюція)
Форми відбору
Свідомий,
несвідомий
Рухаючий,
стабілізуючий
Результат відбору
Створення порід та
сортів (форми
корисні людині)
Освіта видів
і більших
таксонів
(пристосування до
навколишньому середовищі)

Пристосування

Неминучим
результатом відбору
виявилося виникнення
пристосувань і на цій основі –
таксономічного та екологічного
різноманітності.
Приклад: перетинки є між
пальцями водоплавних птахів, але є
і у гірських гусей та фрегата. У горобця
обляпки перетинок немає, але він чудово
пірнає та плаває.
Дарвін пояснював це часом.

Таким чином, пристрої відносні.

Цю
особливість Дарвін назвав
принципом відносної
органічної
доцільності, тобто.
пристосованість організмів до середовища
проживання відносна і втрачає
своє значення при зміні умов
існування.

1.
В межах кожного виду існує
величезна кількість індивідуальної
спадкової мінливості щодо
різних ознак. Ця мінливість
існує завжди: немає двох
ідентичних особин по всій сукупності
ознак.
2. Усі живі організми мають
здатністю до збільшення чисельності

Основні положення теорії Ч. Дарвіна

3.
Життєві ресурси обмежені,
тому між особами виникає боротьба
за існування. В умовах цієї боротьби
виживають і дають потомство ті особини,
які найбільш пристосовані до
даним умовам.
4. Виборче виживання та
розмноження найбільш пристосованих
особин називається природним добором.
Природний відбір, що відбувається всередині
популяцій, поступово веде до
розбіжності ознак і в кінцевому підсумку
результаті до видоутворення.

Основні праці Ч. Дарвіна

1859
рік – «Походження видів шляхом
природного відбору чи збереження
сприятливих форм у боротьбі за
життя»
1868 рік - «Зміна свійських тварин
та культурних рослин»
1871 рік – «Походження людини та
статевий відбір»

Поурочний план Дата Клас ____ 11 «А»

Уроки 16-17біології

Вчитель

Тема уроку: Вчення Ч.Дарвіна про природний відбір(Фліпчарт, сторінка 1 чи слайд 1).

Вигляд урокустандартний

Ціль:поглибити знання учнів про природний відбір як найважливіший чинник еволюції, розкрити роль Ч. Дарвіна у становленні еволюційної теорії.

Завдання:

Освітні: розглянути теорію еволюції Ч. Дарвіна як цілісне вчення; сформувати уявлення про основні положення еволюційного вчення

Ч. Дарвіна;

Розвиваючі: продовжити розвиток комунікативних умінь під час роботи у групах, сприяти розвитку логічного мислення через формування умінь порівнювати, узагальнювати, робити висновки;

Виховні: продовжити формувати науковий світогляд,розуміння ролі особистості Ч. Дарвіна у становленні еволюційної теорії.

Устаткування : фліпчарт, презентація, слайд - шоу «Боротьба за існування», «Природний відбір».

Хід уроку

«Чим більше ми пізнаємо незмінні закони

для нас дива»

Етап уроку

ФОПД

Підготовка до ВОУД, ЕНТ

Завдання на розвиток функціональної грамотності

Індивідуально-корекційна робота

I . Орг. момент

Організаційно-психологічний настрій.

- Вітаю! Сідайте!

II .

Мотивація

Свою роботу на уроці ви оцінюватимете згідно з критеріями (фліпчарт, сторінка 2 чи слайд 2).

Оцінка «2»

"Сьогодні просто не мій день".

Оцінка «3»

Оцінка «4»

«Я багато зробив для нашого гурту, але міг би більше»

Оцінка 5"

«Все, що міг, я зробив для нашої групи».

III . Перевірка д/з:

а). Усно(Фліпчарт, сторінка 3 чи слайд 3).

5. Які результати штучного відбору? Покажіть на прикладі шкідливого впливу штучного відбору на організм.

б). Звіти груп з творчого завдання(фліпчарт, сторінка 4 чи слайд 4).

Ви голубівник.

(Зразкова відповідь:

І з зграї вибираю кілька особин з найбільш вираженою ознакою - чорного забарвлення в оперення.

Допускаю їх до розмноження і серед нащадків знову проводжу відбір за бажаною ознакою.

З року в рік чорне забарвлення накопичується, що призводить до утворення голубів з чорним пір'ям)

У). Робота в групах за завданнями(фліпчарт, сторінка 5 чи слайд 5).

1 група:

«…Я можу тут повідомити, що звернувши увагу на собак усієї земної кулі і ретельно зіставивши все про них відоме, я дійшов висновку, що приручено було кілька видів із роду Canis… . Я розводив майже всі англійські курячі породи, виробляв між ними схрещування та досліджував їх скелети» (Ч, Дарвін «Походження видів»).

2 група (фліпчарт, сторінка 6 або слайд 6):

3 група (фліпчарт, сторінка 7 або слайд 7):

Про яку форму відбору йдеться у цьому прикладі?

Робота у групах

Робота у групах

IV .

Введення у тему:

(Фліпчарт, сторінка 8 чи слайд 8).

«…Особи, що володіють хоча б найменш важливою перевагою перед іншими,

матимуть більше шансів на збереження та розмноження свого роду. З іншого боку, ми можемо бути впевнені, що будь-яка зміна, скільки-небудь шкідлива, буде неухильно зазнавати винищення. Збереження корисних індивідуальних відмінностей чи змін та знищення шкідливих я назвав природним відбором чи переживання найбільш пристосованих»

Ч.Дарвін.

1.В чому полягає, на думку Дарвіна, сутність природного добору?

2. Що причиною природного добору?

3. Чим визначається «доля» особи (виживання чи загибель) у природі?

Під час вивчення нової теми ми з вами повинні відповісти на ці проблемні питання.

Відкрийте зошити та запишіть число та тему уроку: «Вчення Ч. Дарвіна про природний відбір» (фліпчарт, сторінка 9 чи слайд 9).

V. Вивчення н/м:

а). Робота з поняттями(фліпчарт, сторінка 10 або слайд 10):

Спадкова мінливість

ознак у потомства.

Боротьба за існування

Природний відбір

б). Які спостереження Чарльза Дарвіна призвели до сумніву його віру в незмінність видів?(Фліпчарт, сторінка 11 чи слайд 11).

(Знаходження в геологічних відкладах Південної Америки скелетів вимерлих гігантських ссавців схожих на сучасних броненосців і лінивців, вивчення видового складу в'юрків на галапагоських островах. Чарльз Дарвін виявив близькі види в'юрків, що відрізняються між собою характером харчування і формою клюва.

У). А чи був Дарвін першим та єдиним? (Фліпчарт, сторінка 12 чи слайд 12).

Ідеї ​​змінності природи у середині ХІХ століття міцно вкоренилися у науковій свідомості і оформилися у низку наукових теорій. Ч.Дарвіну належить заслуга у поясненні механізмів еволюції взагалі та видоутворення зокрема з матеріалістичної точки зору.

Сутність дарвінівської концепції еволюції зводиться до ряду логічних, що перевіряються в експерименті та підтверджуються величезною кількістю фактичних положень. У 1858 році молодий англійський вчений Альфред Уоллес надіслав Дарвіну рукопис своєї статті "Про тенденцію різновидів до необмеженого відхилення від первісного типу". Ця стаття містила виклад ідеї походження видів шляхом природного відбору.

1858 - лист Альфреда Уоллеса

1859р - перше видання книги "Походження видів шляхом природного відбору".

г). Основні положення

Ч.Дарвін у своїй науковій праці «Походження видів шляхом природного відбору» зазначив, що головною рушійною силою еволюціїє природний відбір, заснований на спадкову мінливість.

Ч.Дарвін вперше ввів у науку термін « природний відбір".

Штучний відбір , тобто. збереження особин з корисними для розмноження ознаками та усунення всіх інших, проводить людина, яка ставить перед собою певні завдання. Ознаки, які накопичуються при штучному відборі, корисні для людини, але необов'язково вигідні для тварин.

Дарвінвисловив припущення, що в природі подібним шляхом накопичуються ознаки, корисні лише для організмів та виду в цілому, внаслідок чого утворюються види та різновиди.В цьому випадку потрібно встановити наявність невизначеної індивідуальної мінливості у диких тварин і рослин. Крім того, необхідно було довести існування в природі якогось напрямного фактора, що діє аналогічно до волі людини в процесі штучного відбору.

(Фліпчарт, сторінки 13-14 або слайди 13-14).

    Кожен вид організму здатний до необмеженого розмноження.

Дарвін показав, що представники диких видів тварин і рослин індивідуальна мінливість представлена ​​дуже широко. Індивідуальні відхилення можуть бути корисними, нейтральними чи шкідливими для організму.

    Чи всі особини залишають потомство?

    Якщо ні, то які фактори зберігають особин з корисними ознаками і усувають решту?

Дарвін звернув увагу на те, що всі живі організми відрізняються здатністю до розмноження та плодючістю.

Живі організми залишають значне, іноді дуже численне потомство.

Наприклад:

    аскарида продукує за добу до 200 тис. яєць;

    одна особина оселедця викидає в середньому близько 40 тис. ікринок, осетр - 2 млн, жаби - до 10 тис. ікринок;

    одна пара мишей може виробляти по 10 – 12 мишенят до 3-4 разів на літо;

    однією рослині маку щорічно дозріває до 30-40 тис. насіння;

    самки слонів приносять дитинчат віком між 30 і 90 роками. За 60 років вони народжують у середньому 6 слонят, то через 750 років потомство однієї пари слонів склало б 19 млн. особин.

Дарвін приходить до висновку про те, що в природі будь-який вид тварин та рослин прагне розмноження в геометричній прогресії. У той самий час число дорослих особин кожного виду залишається відносно незмінним.

(Спадковість).

(Спадкова мінливість).

боротьбі за існування.

Кожна пара організмів дає набагато більше нащадків, ніж може дожити до дорослого стану. Більшість організмів, що з'явилися на світ, отже, гине, не досягнувши статевої зрілості. Причини загибелі різноманітні: нестача корму через конкуренцію з представниками свого ж виду, напад ворогів, дія несприятливих фізичних факторів середовища – посухи, сильних морозів, високої температури та ін.

У природі відбувається безперервна боротьба існування.

Таким чином, боротьба за існування - це сукупність різноманітних та складних взаємовідносин, що існують між організмами та умовами середовища.

Головна причина боротьби за існування (по Дарвіну) - невідповідність між здатністю організмів до необмеженого розмноження та обмеженістю життєвих ресурсів.

Форми боротьби за існування та природний відбір(Фліпчарт, сторінки 15 – 17 або слайди 15 – 17).

Дарвін виділив три основні форми боротьби за існування: міжвидову, внутрішньовидову та боротьбу з несприятливими умовами середовища

Використовуючи матеріал параграфа 16 на сторінках 68-69 підручника за редакцією Р.Сатимбекова, додаток № 1 та сторінки 15-17 фліпчарта або слайди 15-17 презентації, дайте характеристику формам боротьби за існування.

1 група:

Внутрішньовидова боротьба (між особинами одного виду) фліпчарт, сторінка 15 чи слайд 15).

2 група:

Міжвидова боротьба (між особинами одного виду ( фліпчарт, сторінка 16 чи слайд 16).

3 група:

Боротьба з несприятливими умовами довкілля ( фліпчарт, сторінка 17 чи слайд 17).

Проблемні питання :

    Як, на вашу думку, яку форму боротьби за існування Ч.Дарвін вважав найгострішою та чому?

    Внаслідок цього відбору виживають і залишають потомство найбільш пристосовані. Який це вибір? (фліпчарт, сторінка 18 чи слайд 18).

4. У боротьбі існування виживають найбільш пристосовані до цих умов особини (природний відбір ). (фліпчарт, сторінка 19 або слайд 19):

Природний відбір -

Наслідком боротьби за існування є природний відбір – виживання найпристосованіших особин. Природний відбір зберігає особин з корисними у умовах середовища спадковими змінами і усуває особин, які мають цих змін. В результаті особини, які мають корисні спадкові зміни, залишають потомство та їх чисельність зростає.

Хто ж виживає в цій боротьбі, що постійно відбувається, за існування? Спостереження показують, що для рослинних і тваринних організмів характерна загальна мінливість ознак, властивостей та нескінченна різноманітність їх комбінацій. Навіть у нащадках однієї пари батьків немає абсолютно однакових особин (за винятком монозиготних близнюків). У боротьбі існування виживають і залишають потомство індивідууми, які мають таким комплексом ознак і властивостей, що дозволяє найбільш успішно конкурувати коїться з іншими особами.

Таким чином, у природі відбуваються процеси виборчого знищення одних особин та переважного розмноження інших – явище, назване Дарвіном природним відборомабо виживанням найбільш пристосованих. При зміні умов довкілля корисними виживання можуть виявитися якісь інші, ніж раніше, ознаки. В результаті змінюється напрямок тиску відбору, перебудовується генетична структура виду, завдяки розмноженню широко поширюються нові ознаки. з'являється новий вигляд.

Отже, види змінюються у процесі пристосування до умов зовнішнього середовища. Рушійною силою зміни видів, тобто еволюції, єприродний відбір. Матеріалом для відбору є спадкова (невизначена, індивідуальна, мутаційна) мінливість. Мінливість, обумовлена ​​прямим впливом довкілля на організми (групова, модифікаційна), немає значення для еволюції, оскільки у спадок не передається.

Д). Механізм еволюції (відповідно до теорії Ч.Дарвіна) (фліпчарт, сторінка 20 чи слайд 20).

Е). Значення вчення Ч.Дарвіна(фліпчарт, сторінка 21 чи слайд 21).

    пояснив виникнення пристосованості живих організмів до довкілля та його відносний характер.

Робота в парах

Робота у групах

Робота в парах

VI . Закріплення

а).Виправте помилки та поясніть їх(фліпчарт, сторінка 22 чи слайд 22).

    Види, за Дарвіном, внаслідок вправи адаптуються до умов середовища, і всі

набуті ознаки успадковуються.

(фліпчарт, сторінка 23 чи слайд 23).

У). Робота у групах?(фліпчарт, сторінка 24 чи слайд 24).

г). За допомогою ручки перетягні малюнкидо відповідного виду боротьби за існування?(фліпчарт, сторінка 25 чи слайд 25).

НП
АЛЕ
ПП

Робота в парах

Робота у групах

VII .

Підбиття підсумків

Висновки уроку(фліпчарт, сторінка 26 або слайд 26).

Основні положення теорії Ч. Дарвіна про природний відбірбудь-який вид рослин і тварин у природі прагне розмноження в геометричній прогресії;

    у боротьбі існування виживають і залишають потомство особини, які мають таким комплексом ознак і властивостей, що дозволяє найбільш успішно конкурувати коїться з іншими;

    види змінюються у процесі пристосування до умов довкілля;

Оцінювання роботи кожного учня у групах за критеріями.

VIII.

(Фліпчарт, сторінка 27 чи слайд 27).

Напишіть есе на тему:

IX . Рефлексія

(Фліпчарт, сторінка 28 чи слайд 28).

Виявляється …..

Мене здивувало те, що…

Мені сподобалося те, що…

Я замислився над тим….

Література та Інтернет – ресурси:

    Р.Сатімбеков. Біологія Підручник для 11 класу ЕМН. Амати, Мектеп, 2015.

    Т.Л.Богданова. Біологія Довідник для старшокласників та вступників до вузів. Москва, 2014 року.

    Ю.І.Полянський. Загальна біологія. Москва, 1977.

    А.В.Піменєв. Уроки біології в 10-11 класах.IIчастина. Ярославль, 2006.

    А.О.Рувінський. Загальна біологія. Підручник для 10-11 класів з поглибленим вивченням біології. Москва, 1993.

    Г.М.Муртазін. Завдання та вправи із загальної біології. Москва, 1072.

    infourok.ruПрезентація

    videouroki .net Лазебник Н.К., ГУ середня школа № 1 міста Актобе Республіка Казахстан

    nashol .com ›Розробка уроку›Page -14.html

    docme.ru›doc…uchenie…darvina…estestvennom-otbore…

    tvorilife.com›darvinizm.html

    uchportal .ru ›Методичні розробки› Презентація Соколова Є.М., вчитель біології МОУ «Осинська гімназія»

    myshared .ru ›Дарвін та походження видів

    yandex.kz/images› малюнкипо темі

Додаток №1:

Міжвидова боротьба (слайд №5).

Внутрішньовидова боротьба (Слайд №6).

У наведених прикладах міжвидових взаємин напруженість боротьби між видами послаблюється тим, що зазвичай організми мають не один, а кілька джерел харчування. Наприклад, лисиця харчується не лише зайцями, а й мишами та птахами. У особин одного виду потреби в їжі, території та інших умовах існування однакові. Тому конкуренція між ними найгостріша. Дарвін вважав внутрішньовидову боротьбу найнапруженішою. Наприклад, птахи одного виду конкурують через місця гніздування. Самці багатьох видів ссавців і птахів у період розмноження вступають один з одним у боротьбу за право мати сім'ю (статевий відбір).

Боротьба з несприятливими умовами довкілля (Слайд №7).

Чинники неживої природи впливають на виживання організмів. Багато рослин гине під час холодних малосніжних зим. У сильні морози смертність збільшується і серед тварин, що мешкають у ґрунті (кроти, дощові черв'яки). Взимку при нестачі розчиненого у воді кисню гине риба. Насіння рослин нерідко заноситься вітром у несприятливі місця проживання і не проростає.

Усі форми боротьби за існування супроводжуються винищенням величезної кількості організмів або призводять до того, що їх частина не залишає потомства.

Перегляд вмісту презентації
«Вчення Ч.Дарвіна про природний добір. 11 клас."

Вчення Ч.Дарвіна

про природний відбір

« Чим більше ми пізнаємо незмінні закони

природи, тим більше неймовірними стають

для нас дива»


Оціни свою роботу на уроці за такими критеріями

Оцінка « » - Я не брав участі у роботі групи, ідеї не висував, був пасивний.

"Сьогодні просто не мій день".

Оцінка « » - Я відповів на 1 - 2 питання або брав участь в обговоренні нової теми, але не на повну силу або ставив питання від групи.

«Я хотів зробити щось для моєї групи, але в мене поки що не все виходить».

Оцінка « » - Я відповідав на більшість питань та брав участь у груповій роботі практично на всіх етапах роботи.

«Я багато зробив для нашого гурту, але міг би більше».

Оцінка « » - Я відповідав на всі питання, виступав у групі, пропонував ідеї, ставив питання, я брав участь у всіх видах роботи, запропонованих нашій групі.

«Все, що міг, я зробив для нашої групи»


Фронтальне опитування

1. Як ви вважаєте, які досягнення сільського господарства Англії 19 століття, послужили Дарвіну як модель процесів, які у природі?

2. Як ви розумієте поняття штучного відбору, і які його види ви знаєте?

3. Порівняйте свідомий та несвідомий відбір. У чому їх схожості та відмінності? Відповідь доповніть прикладами.

4. Як змінюється будова та поведінка тварин у процесі одомашнення? Наведіть приклади.

5. Які результати штучного відбору? Покажіть на прикладі шкідливий вплив штучного відбору на організм.

6. Що лежить в основі роботи з виведення нових сортів чи порід?


Звіти груп з творчого завдання

Ви голубівник.

У вашому розпорядженні лише одна форма голубів – дикі сизі. Вам необхідно вивести від них нову породу із чорним пір'ям. Як ви вирішите цю проблему, керуючись вченням Дарвіна?

  • З зграї вибираємо кілька особин з найбільш вираженим

ознакою - чорного забарвлення в оперення;

  • допускаємо їх до розмноження і серед нащадків знову проводжу

відбір за бажаною ознакою;

  • рік у рік чорне забарвлення накопичується, що призводить до

освіту голубів із чорним оперенням.


1 група:

«…Я можу тут повідомити, що звернувши увагу на собак усієї земної кулі і ретельно зіставивши все про них відоме, я дійшов висновку, що приручено було кілька видів із роду Canis… . Я розводив майже всі англійські курячі породи, виробляв між ними схрещування та досліджував їх скелети» (Ч.Дарвін «Походження видів»).

  • На основі цієї цитати назвіть наукові методи, якими користувався Ч.Дарвін щодо походження культурних порід тварин.
  • Про яку форму відбору йдеться у цьому прикладі?
  • Яку роль грала мінливість та спадковість у покращенні порід тварин?

Робота в групах за завданнями:

2 група:

Дарвін наводить приклад із практики фермерів – вівчарів у Німеччині. У Саксонії, коли ягнята відбиралися від матері, кожного ягняти по черзі ставлять на стіл, щоб ретельно оглянути його руно та форму тіла. Кращі відбираються на плем'я і отримують перше тавро, решту прирікають на забій. Так роблять кілька разів, після чого лише найкращі за якістю вовни барани та вівці отримують остаточне тавро.

Про яку форму штучного відбору йдеться у цьому прикладі?

Яку роль грала мінливість та спадковість у покращенні тонкорунної породи овець?


Робота в групах за завданнями:

3 група:

Ч.Дарвін під час навколосвітньої подорожі вивчив у Південній Америці важке життя напівдиких корінних мешканців – індіанців, витіснених білими колонізаторами на о. Вогняна Земля і тому відстала у своєму культурному розвитку. Дарвін про них пише, що «дикуни» під час будь-якого голоду зберігають на плем'я хоча б кілька своїх найкращих собак.

Про яку форму відбору йдеться у цьому прикладі?

Якого результату приводив такий багаторічний відбір серед собак? Чому?

Яку роль грали мінливість і спадковість собак у збереженні та покращенні їх якостей, корисних людині?


«…Особи, які володіють хоча б найменш важливою перевагою перед іншими, матимуть більше шансів на збереження та розмноження свого роду. З іншого боку, ми можемо бути впевнені, що будь-яка зміна, скільки-небудь шкідлива, буде неухильно зазнавати винищення. Збереження корисних індивідуальних відмінностей чи змін та знищення шкідливих я назвав природним відбором чи переживання найбільш пристосованих»

Ч.Дарвін.

  • У чому полягає, на думку Дарвіна, суть

природного відбору?

  • Що причиною природного відбору?
  • Чим визначається «доля» особини (виживання чи загибель)

Вчення Ч.Дарвіна

про природний відбір

Ціль: розширити знання про природний відбір як найважливіший чинник еволюції, розкрити роль Ч.Дарвіна у становленні еволюційної теорії.


Основні поняття

Спадкова мінливість - властивість організмів, що виражається у появі нових

ознак у потомства.

Боротьба за існування - Прагнення вижити в даних умовах.

Природний відбір - Виживання найбільш пристосованих до цих умов організмів,

можливість залишити потомство та передати йому свої корисні ознаки.


Які спостереження Чарльза Дарвіна призвели до сумніву його віру в незмінність видів?

Спостереження, зроблені Ч.Дарвіном під час подорожі навколо світу.

Знаходження в геологічних відкладах Південної Америки скелетів вимерлих гігантських ссавців схожих на сучасних броненосців та лінивців, вивчення видового складу в'юрків на галапагоських островах. Чарльз Дарвін виявив близькі види в'юрків, що різняться між собою характером харчування та формою дзьоба. Особливості розвитку гризуна туко-туко.


Еволюційна теорія Ч.Дарвіна

1842г - початок роботи над книгою «Походження видів шляхом природного відбору або збереження сприятливих рас у боротьбі життя».

1858 р – лист Уоллеса

1859 – перше видання книги «Походження видів шляхом природного відбору»


Основні положення

еволюційної теорії Ч.Дарвіна:

1. Кожен вид організму здатний до необмеженого розмноження.

При цьому ознаки від батьків передаються нащадкам (Спадковість).

2. Нащадки тих самих батьків різні (Спадкова мінливість) .


Основні положення

еволюційної теорії Ч.Дарвіна:

3. Нестача життєвих ресурсів призводить до боротьбі за існування.


Внутрішньовидова боротьба

взаємини між особами одного виду


Міжвидова боротьба

взаємини між особинами різних видів




Природний відбір - процес, що призводить до виживання та переважного розмноження більш пристосованих до даних умов середовища особин, що мають корисні спадкові ознаки.

Результат - Підвищення пристосованості особин до умов життя

та освіта нових видів.


Основна логіка еволюційного вчення Ч.Дарвіна

Спадковість

Організми відрізняються один від одного і можуть передавати свої характерні риси нащадкам

Виживають найбільш пристосовані

Мінливість

Здатність організмів до необмеженого розмноження

Природний відбір

Боротьба за існування

Обмеженість умов середовища


Значення вчення Ч.Дарвіна

  • розкрив рушійні сили еволюції;
  • пояснив виникнення пристосованості

живих організмів до навколишнього середовища та його

відносний характер.

«Дарвін поклав край погляду на види тварин і рослин, як на нічим незв'язані, випадкові, «Богом створені» і незмінні, і вперше поставив біологію на наукову основу, встановивши змінність видів і спадкоємність між ними».

В.І. Ульянов


Виправте помилки та поясніть їх.

  • Ч.Дарвін – видатний російський учений, який висунув теорію походження життя Землі.
  • Види, за Дарвіном, внаслідок вправи адаптуються

до умов середовища, і всі набуті ознаки

успадковуються.

  • Природний відбір істотну роль природі не грає.

Яка форма боротьби за існування

і поясніть чому?


Робота в групах за завданнями

Багато бур'янів, наприклад, пирій, осот, бодяк, вовсюг, пригнічують пшеницю, овес та інші культурні рослини. Який відбір відбувається за втручання людини у життя бур'янів?

Незважаючи на посилену боротьбу людей з пацюками та будинковими мишами, вони досі не винищені. Поясніть, чи відбувається нині відбір серед щурів і мишей, який відбір? (Наведіть приклади).

Чи відбувається нині відбір серед зайців? Якщо так, то який вибір? (Наведіть приклади мінливості, корисної для зайця у боротьбі існування).


За допомогою ручки перетягні малюнки до відповідного виду боротьби за існування?

Внутрішньовидова

Міжвидова


Висновки уроку

Основні положення теорії Ч. Дарвіна про природний добір:

  • будь-який вид рослин і тварин у природі прагне до розмноження в

геометричній прогресії;

  • у природі відбувається безперервна боротьба за існування;
  • у боротьбі існування виживають і залишають потомство особини,

володіють таким комплексом ознак і властивостей, що дозволяє

найбільш успішно конкурувати з іншими;

  • види змінюються у процесі пристосування до умов довкілля.
  • рушійною силою зміни видів є природний відбір.

Домашнє завдання:

Параграф 16

Напишіть есе на тему:

"Чи існує природний відбір у людини?"


Рефлексія

Допишіть фрази та за бажанням зачитайте їх.

Виявляється …..

Мене здивувало те, що…

Мені сподобалося те, що…

Я замислився над тим….



  • Р.Сатімбеков. Біологія Підручник для 11 класу ЄМН. Амати, Мектеп, 2015.
  • Т.Л.Богданова. Біологія Довідник для старшокласників та вступників до вузів. Москва, 2014 року.
  • Ю.І.Полянський. Загальна біологія. Москва, 1977.
  • А.В.Піменєв. Уроки біології в 10-11 класах. ІІ частина. Ярославль, 2006.
  • Ю.І.Полянський. Загальна біологія. підручник. Москва, 1977
  • А.О.Рувінський. Загальна біологія. Підручник для 10-11 класів з поглибленим вивченням біології. Москва, 1993.
  • Г.М.Муртазін. Завдання та вправи із загальної біології. Москва, 1072.
  • infourok. Ukrainian Презентація
  • Videouroki.net Лазебник Н.К., ГУ середня школа №1 міста Актобе РК
  • nashol. com ›Розробка уроку› Page -14. html
  • docme.ru›doc…uchenie…darvina…estestvennom-otbore…
  • tvorilife.com›darvinizm.html
  • uchportal. ru ›Методичні розробки› Презентація Соколова Є.М., вчитель біології МОУ «Осинська гімназія»
  • myshared. jw.org uk ›Дарвін та походження видів
  • yandex.kz/images›малюнки по темі

Презентація зі слайдів

Текст слайду: Вчення Чарльза Дарвіна про природний відбір


Текст слайду: Подання Ч. Дарвіна про штучний відбір Вихідний вид Порода сорт Відбір ознак, корисних для людини Процеси, що відбуваються в природі Предковий вид Вид різновид Накопичення ознак, корисних для вигляду Як це відбувається? Наявність невизначеної індивідуальної мінливості Наявність спрямовуючого фактора, що діє аналогічно волі людини при штучному доборі


Текст слайду: Тема уроку: «Вчення Чарльза Дарвіна про природний відбір» Мета уроку:


Текст слайду: Основні положення теорії Ч. Дарвіна про природний відбір 1 положення 2 положення 3 положення висновки


Текст слайду: Перше положення теорії Кожна пара організмів дає набагато більше потомства, ніж доживає до дорослого стану


Текст слайду: Друге положення теорії Число особин виду залишається відносно постійним


Текст слайду: Друге положення теорії У природі відбувається безперервна боротьба за існування


Текст слайду: Форми боротьби за існування Міжвидова внутрішньовидова Боротьба з несприятливими умовами середовища


Текст слайду: Внутрішньовидова боротьба за існування У особин одного виду подібні потреби На території У розмноженні У їжі

Слайд №10


Текст слайду: Боротьба з несприятливими умовами середовища Посуха в савані Низькі температури Нестача світла

Слайд №11


Слайд №12


Текст слайду: Третє положення теорії

Слайд №13


Текст слайду: Основні положення теорії Ч. Дарвіна про природний відбір Будь-який вид рослин і тварин у природі прагне до розмноження в геометричній прогресії У природі відбувається безперервна боротьба за існування дозволяє найбільш успішно конкурувати з іншими. Види змінюються в процесі пристосування до умов зовнішнього середовища. Рушійною силою зміни видів є природний відбір

Слайд №14


Текст слайду: ЕВОЛЮЦІЯ-БРЕХНЯ

 

Будь ласка, поділіться цим матеріалом у соціальних мережах, якщо він виявився корисним!