Урок мужності - класний час у початковій школі. Класна година. Урок Мужності "Нехай покоління пам'ятають" Конспект уроку мужності у початковій школі

Тема: Урок мужності

Цілі: ознайомити з історією свята; розвивати патріотичні почуття; виховувати почуття гордості за захисників нашої Батьківщини.

Обладнання: проектор, екран, картки зі словами, картки для групової роботи.

Хід заняття

1.Організаційний момент

2. Вступне слово

Шановні гості, дорогі хлопці! Сьогодні ми зібралися тут, щоб відзначити День Захисника Вітчизни. (Слайд 1)

3.Актуалізація знань

Асоціативний кущ

Дружба сонце усмішки життя доброта…

4. Перегляд відеоролика «Діти не хочуть війни» (Слайд 2)

5.Оповідання вчителя

Сьогодні ми готуємось відзначати чудове свято – День захисника Вітчизни. Це свято нагадує нам про те, що все найдорожче, що у нас є, може наразитися на небезпеку. І обов'язок кожного з нас, якщо доведеться, захистити свою Батьківщину. Ще в давнину воїни не боялися з мечем у руках боротися за свою батьківщину.

У давнину боролися з ворогами богатирі. Ось які були сміливі захисники Вітчизни. І кожен сучасний хлопчик має бути таким же сильним і розумним і бути готовим, коли виросте, будь-якої миті захистити свою Батьківщину . (Слайд 3)

6. Читання вірша (Слайди 4-5, 6,7)

Від зорі і до зорі

Дозор несуть богатирі:
Добриня, Альоша, та старший Ілля
Три, всім нам знайомі, богатирі!
У кожного з них вірний кінь,

Він із ними і у воду, і у вогонь.

В руках у них щит та меч,

Щоб землю російську берегти.
Щоб межі рідної землі

Вороги порушити не могли.
Караул нести їм потрібно

На заставі стійко, дружно.
І поки вони на варті,

Може бути певний кожен:
Від ворогів захищені

Спокій та мир рідної землі!

Починаючи з сивої давнини, воїни та солдати користувалися повагою суспільства як захисники життя та майна мирних громадян своєї країни. Їхнє життя, сповнене небезпек, пригод, далеких походів і багатий видобуток, який вони з цих походів привозили, викликали цікавість і гордість.

Кого ще вітають цього дня?

23 лютого – це День Захисника Вітчизни. І кожен чоловік, будь він морським офіцером чи програмістом, бізнесменом чи міліціонером, вченим чи фермером – Захисник. 23 лютого – це День Захисника своєї Вітчизни, своєї родини.

Спочатку з цим святом вітали власне воїнів, ветеранів громадянської, а згодом і Великої Вітчизняної війни.

Дві старі фотографії, два діда,
Зі стін ніби дивляться на мене.
Один загинув майже перед перемогою,
Інший зник у німецьких таборах.

Один дійшов до самого Берліна,
У квітні сорок п'ятого – вбито.
Інший зник безвісти, наче згинув,
І навіть невідомо де лежить.

Захисники Вітчизни рідної,
Два різні життя, але з однією долею.
Зі старих фотографій дивляться знову,
Ті, хто віддав життя за нас із тобою.

І в цей День Захисника Вітчизни,
Героїв полеглих згадуватимемо.
Вони для нас свої віддали життя,
Щоб ми могли Вітчизну захищати.

Слайди (8-10)

Це свято мало кілька назв:

День Радянської Армії;
- День народження Червоної армії;
- День народження збройних сил та військово-морського флоту.

Слайди (11-14)

Історія цього дня налічує понад 90 років. У далекому 1918 році в молодій Радянській республіці панували голод та розруха.

У цей важкий час робітничо-селянський уряд вирішив створити свою армію, яка захищатиме інтереси простого трудового народу. Назвали цю армію Червоною.

У морозні лютневі дні перші загони щойно створеної Червоної Армії здобули перемогу під Псковом, Нарвою і завдали поразки частинам німецької армії, яка допомагала білогвардійцям.

День 23 лютого 1918 року став днем ​​народження Червоної Армії та Військово-Морського Флоту. Пізніше цей день називався Днем Захисника Вітчизни. .

Служити в армії - почесне право та обов'язок кожного чоловіка.

Пропонуємо вам відгадати загадки, які допоможуть зрозуміти з яких частин складається армія

7.Загадки

Хто мені скаже, що за птах

В небесах, як вітер, мчить,

Білий креслить за собою

Слід у блакиті блакитний?

А веде її пілот! -

Що ж це таке? - ... (Літак)!

Він на гусеницях мчить,

Тільки він не трактор.

У бій піде - і знадобиться

Фронтовий характер.

І не плавиться у вогні

Міцна броня.

Тільки бій не на війні –

У дитячій у мене.

Які красені

Завжди і скрізь

На суші народяться

Чи живуть на воді?

(Корабль)

(Слайди 15-18)

8.Практична робота у групах (додаток 1)

Фоном демонструються відеоролики

Діти виділяють слова, які можна асоціювати зі святом Захисника Вітчизни

9.Гра «Жива прислів'я (додаток 2)

Діти складають зі слів прислів'я

10.Підсумок заняття

Виконання пісні «Нехай завжди буде сонце!»

Наталія Близнєцова
Урок мужності для учнів початкової школи

Пам'ятають люди

(урок пам'яті)

Цілі: 1) познайомити учнів із битвою за Сталінград;

2) сприяти вихованню почуття поваги до людей старшого

покоління;

3) підвести розуміння значення героїчної оборони Сталінграда.

Устаткування: екран, проектор, виставка, особисті речі ветеранів (листи, ордени, медалі).

Звучить пісня «Зростає у Волгограді берізка» (муз. А. Пономаренко, вірші М. Агашиної).

А навіщо знати нам про захисників нашої Батьківщини?

Пройшло вже 70 років з того часу, а ви хочете знати про події у ВВВ?

Сьогодні пройде урок пам'яті«Пам'ятають люди».

Щороку тисячі людей приходять до Мамаєва кургану, щоби вшанувати пам'ять тих, кого вже немає з нами сьогодні.

Вірш Гудками теплоходів зустрічаючи синьову,

Стоїть над Волгою місто, в якому я живу.

Я знаю: є на Волзі інші міста,

Але над моїм сяє

Солдатська зірка.

Над ним взимку та влітку,

І в ніч, і серед дня

Горить, не гасне полум'я

Солдатського вогню.

Я виросту, поїду в далекі краї,

Але те, що я – звідси,

Навіки запам'ятаю я.

Діти, ми з вами знаємо про місто, яке стоїть на березі великої російської річки Волги. Його ім'я відоме усьому світу. Це місто-герой Волгоград.

А хто з вас знає, як він називався раніше?

А чому місто відоме всьому світу?

За що йому дали ім'я «місто-герой»?

Справді, хлопці, у роки Великої Вітчизняної війни 1942 року почалася велика битва, яке отримало назву – Сталінградська битва. Разом із солдатами місто захищали всі його мешканці, курсанти військових училищ, моряки, робітники заводів. На тракторному заводі переважно жінки та дівчата збирали танки, які одразу з конвеєра вирушали на поле бою.

Слайд 3 – 4

Від народження земля не бачила

Ні облоги, ні битви такої.

Здригнулася земля, і червоніли поля,

Все палало над Волгою-річкою.

З трьох сторін, стиснутий чорною чашею,

Сталінград, присунувшись до річки,

У годину смертельну, жахом загрожує,

Здається, висів на волосині.

Бої тут йшли запеклі, билися за кожну вулицю, за кожну хату. Поранених перевозили на інший берег Волги човнами, катерами, баркасами. Коли запитали одного разу привезених поранених, що в місті робиться, вони відповіли: "Всі горить: будинки, заводи, земля. Метал плавиться». – "А люди?" - «Люди? Коштують на смерть!»

Так, усі разом вони вистояли, не віддали ворогові рідне місто. 2 лютого 1943 року пролунав останній залп. 70 років тому закінчилася велика битва на Волзі повною перемогою нашого народу. Тут, на Волзі, люди повірили у свої сили; наша армія йшла лише вперед, здобуваючи перемогу за перемогою, звільняючи міста та селища до повної, остаточної перемоги навесні 1945 року.

Учасників тих подій з кожним роком стає дедалі менше. А як ви вважаєте, хто нам може розповісти про них?

Так, розповісти про захисників нам можуть їхні діти та онуки.

Жодну родину війна не оминула. У нас у гостях сьогодні дочка ветерана Сталінградської битви, яка поділиться своїми спогадами про ті важкі часи – Панасенко Лія Андріївна.

Я тебе не побачив, мій діду,

Тільки місця тут немає для образ,

У гімнастерці партійний квиток

Разом із серцем навиліт пробитий.

За свою улюблену землю,

Щоб сонечку вічно сяяти,

За берези у рідному краю

Виходив ти тоді воювати.

Все дивлюсь на знайомий портрет:

Усміхаєшся ти, як живий.

Я думаю, хіба ти дід?

Ти зовсім у мене молодий.

Я розповім вам про свого діда…

70 років минуло з того часу, коли на місці, де зараз стоїть місто-герой Волгоград, точилися бої. Окопи заросли травою, місто відбудували заново, але що нам нагадує, що колись тут точилися бої? (Пам'ятники)

Сто років пройде і сто метелиць,

А ми перед ними все у боргу.

Лютий, лютий, солдатський місяць

Горять гвоздики на снігу.

Цього дня до міста з'їдуться колишні фронтовики, щоби зустрітися зі своїми друзями-ветеранами. Багато чого їм згадається. Це буде не тільки радісна зустріч, а й сумна, тому що багато хто не буде сьогодні з ними, але їх неможливо забути.

Через століття, через роки

Про тих, хто вже не прийде ніколи,

Не плачте!

У горлі стримайте стогін…

Пам'яті полеглих будьте гідними.

А зараз я попрошу всіх підвестися і хвилиною мовчання вшанувати пам'ять тих, хто загинув чи помер від ран.

Хлопці, наша зустріч добігла кінця. Скажіть, про що це урокпам'яті вас змусив замислитись? Що дала вам зустріч?

Публікації на тему:

Іде дивовижний місяць травень. У травні прокидається вся природа, на деревах розкриваються молоді листочки, з'являються первоцвіти. І багато яскравого.

День Перемоги – одне з головних свят історії нашого народу, наша слава, наша гордість. Розповідаючи дітям про Велику Вітчизняну.

Спортивне свято "Уроки мужності", присвячене 30-м роковинам трагедії на Чорнобильській АЕС. Завдання: - Вдосконалювати рухові.

МБОУ ДО СР «Центр» Сузір'я» Відкритий урок на тему «Засоби музичної виразності. Ритм та Метр» «Сучасний урок музики в рамках.

Хід уроку

Я б хотіла поговорити про мужність і стійкість наших солдатів, про свято, що наближається, про те, якими ми повинні рости, щоб процвітала і міцніла наша Батьківщина.

(З'являється слайд із Додатка 1)

Скоро нашій Великій Перемозі 65!

Який Перемозі 65

(Перемогу Великої Вітчизняної війни).

З'являється запис

Велика Вітчизняна війна.

  • Що таке війна? (Збройна битва між народами)
  • Чому війна називалася Вітчизняна? (Вся Батьківщина стала на захист Батьківщини).
  • Чому Велика? (Довгих 4 роки, була жорстокою, страшною).
  • Із ким воювали російські люди? (З фашистською Німеччиною).
  • Чому фашистська? (Бо при владі був Гітлер, який очолював фашистський рух).
  • Що собою воно уявляло, що таке фашизм?
  • (люди, які цінували тільки свою націю).

Як називалася наша країна на той час?

  • Радянський Союз.
  • Що він являв собою?
  • Навіщо Німеччина напала на Радянський Союз?

(Поневолити, знищити, зламати, підкорити).
Коли ж розпочалася Велика Вітчизняна війна? (22 червня 1941 року).
Не бути рабинею Вітчизні,
І нам рабами не бути
За щастя вільного життя
Не шкода голів скласти!
Звідси наша безстрашність
Початок свій бере.
Священна ненависть наша,
Розплати близька черга!
Ні краща країна рідна,
Щастя – тобі служити.
Ідемо, ми смерть зневажаючи,

Чи не вмирати, а жити!

Євген Березницький.

(звучить "Священна війна")

Це одна із сторінок у календарі, пофарбована у чорний колір. А інший лист - червоний із переможним салютом. І на цьому листку яка дата?

Вони так і називаються. День пам'яті та скорботи (напад фашистської Німеччини та Свято Перемоги радянського народу).

Два дні календаря. А між ними пролягли
Довгі версти Перемоги.
Перед нашою Батьківщиною
Ми вважатимемося славою,
Усі хто кров'ю власною
Поріднився з нею.
Ішла велика війна

Ішла війна кривава
Тисяча чотириста вісімнадцять днів.
Нами було зроблено
Все в ім'я Батьківщини,
І ще послужимо ми
Батьківщині своїй.

Все тепер під силу нам

Якщо ми пройшли 1418 днів.

1418 днів і ночей

За час війни було проведено

6 гігантських битв близько 40 наступальних операцій.

  • Батьківщина високо оцінила подвиги Радянських воїнів, нагородивши їх орденами та медалями, удостоїла звання

Герої Радянського Союзу.

  • Як ви вважаєте, чому вони стали героями?

(здійснили подвиг) який? Не тільки люди ставали героями, героями ставали міста.

Міста герої

Які міста – герої знаєте? Чому?

  • Докладніше про них і поговоримо.
  • (Читання уривка з книги Ю. Яковлєва "Моя Батьківщина" стор. 59-60).
  • Як ви бачите, оборона фортеці розпочалася з перших днів війни і тривала до 20 липня 1941 року (майже місяць). Про стійкість та мужність бійців говорять написи на стінах фортеці.
  • "Нас було троє, нам було важко, але ми не занепали духом і помремо як герої".

Москва – вересень 1941 року ворог рветься до столиці.

У вересні фашистсько-німецька армія розпочала наступ на Москву – столицю нашої Батьківщини. У місті введено стан облоги. Уся країна, звісно, ​​стала на захист столиці. І лише у грудні 1941 року Радянські війська відкинули ворога, тим самим було розвіяно міф про непереможність німецької армії (осадове становище! міф!)

Тула – жовтень 1941 рік. 45 днів героїчної оборони.

Місто Тула виконувала роль форпосту столиці. У жовтні німецько-фашистські загарбники вийшли до міста. Але 45 днів наші солдати мужньо захищали місто, затримали ворога, який рвався до Москви, і зірвали план противника оволодіти Москвою до початку зими. форпост).

Ленінград – липень 1941 рік. 900 днів блокади.

У липні 1941 року не зумівши опанувати Ленінградом з ходу, ворог перейшов до тривалої облоги, а 8 вересня почалася небувала історія 900-денна оборона блокованого Ленінграда з суші. Найважчим періодом для ленінградців був 1941-1942 рік. Льодовою дорогою Ладозького озера "Дорозі життя" було евакуйовано 50 тисяч жителів, а загинуло 850 тисяч людей ( блокада, евакуація ).

У січні 1943 року блокаду було прорвано, а серпні 1944 року завершилася битва за Ленінград. За час блокади з 2.5 мільйонів людей живими залишилося 669 тисяч.

Київ – червень 1941 рік. 71 героїчний день.

До Києва – столиці України війна прийшла 22 червня 1941 року. Оборона за місто розпочалася 11 липня і протягом 71 дня точилися бої, але на жаль 19 вересня Київ був залишений і 778 днів тривала гітлерівська окупація Києва, і лише у листопаді 1943 року над містом злетів червоний прапор. ( окупація).

Мінськ – червень 1941 рік. 1100 днів боротьби.

Мінськ – столиця Білорусії. Одне з перших міст зазнало обстрілу. 28 червня був захоплений німцями. Розгорнулася партизанська війна. Було організовано підпільну роботу. Мінськ став пеклом для окупантів. Жоден ворог не відчував себе у безпеці. Підпільники знищували на вулицях міста окупантів, підривали та підпалювали склади з пальним, гаражі та майстерні, залізничні вузли. У липні 1944 року Мінськ було звільнено, але до цього дня місто боролося 1100 днів ( партизанська війна, підпільна робота).

Одеса – серпень 1941 рік. 73 героїчні дні.

Торішнього серпня 1941 року розгорнулися бої біля Одеси. Було оголошено стан облоги. Протягом 73 днів супротивник стояв біля стін міста. Але у зв'язку із змінами на фронті надійшов наказ про евакуацію військ із міста. Близько 30 місяців тривала окупація Одеси, і лише у квітні 1944 року радянські війська звільнили місто ( стан облоги).

Севастополь – жовтень 1941 рік. 250 днів у вогні.

Для севастопольців війна розпочалася 22 червня 1941 року, коли на місто полетіли ворожі бомби. А у жовтні ворог вийшов на ближні підступи до міста. Почалася 250-денна героїчна оборона Севастополя. Глибоко під землею було збудовано ціле місто: госпіталі, школи, дитячі садки. Тут же виготовляли та ремонтували бойову техніку. Але 1942 року ворог захопив місто і лише 9 травня 1944 року Севастополь був звільнений.

Керч – листопад 1941 рік. "Вогняна Земля".

Керч – великий порт на березі Керченської протоки. У листопаді 1941 був захоплений фашистами, а в грудні 1942 звільнений. У травні 1943 року місто знову залишили Радянськими військами, а квітні 1944 року звільнений повністю від ворога. В історію увійшли бої десантників із фашистами поблизу міста в районі Ельтігена під назвою "Вогняна Земля". 36 днів і ночей на цій землі вирував вогненний смерч.

Новоросійськ – серпень 1942 рік. 360 днів безперервних боїв.

Оборона Новоросійська розпочалася у серпні 1942 року. У боях за це місто прославилися герої "Малої землі" (район знаходився неподалік Новоросійська). Це морські десантники вели бої 225 днів на 30 кв. У результаті було знищено дуже багато військової техніки. Близько 20 тисяч ворожих солдатів та офіцерів. У жовтні 1943 року завершилося визволення міста.

Волгоград – липень 1942 року (Сталінград). 200 днів та ночей Сталінграда.

У липні 1942 року почалася одна з найбільших битв Великої Вітчизняної війни - Сталінградська битва. Стли супротивника в 1,5-2 рази перевищували радянські війська. "За Волгою землі для нас немає" під цим гаслом захисники міста вели бої за кожен квартал, вулицю, будинок. Читання уривка з книги Г. Кублицького "Сто народів - одна сім'я" Стор. 16. Дім Павлова.

200 днів і ночей безперервно велася боротьба, і на початку лютого 1943 Сталінград звільнили, вірніше одні руїни. То справді був корінний перелом під час війни, тобто. про подвиг солдат Сталінградської битви завжди нагадуватиме пам'ятник - ансамбль на Мамаєвому кургані.

Ось і закінчилося знайомство з містами, які за героїзм та мужність були удостоєні почесного звання "Місто-герой".

Ціною понад 20 мільйонів життів радянських людей була завойована Перемога у Великій Вітчизняній війні.

(хвилина мовчання)

Сьогодні свято входить до кожного будинку,
І радість до людей з ним приходить слідом,
Ми вітаємо вас з великим днем,
З днем ​​нашої Слави
З Днем Перемоги.

Ще нас не було на світі,
Коли гримів салют із краю в край
Солдати, подарували, ви планеті
Великий травень - Переможний травень.

Пісня "День Перемоги"

Підсумок: Для чого ми сьогодні говорили про цю війну, про подвиг солдатів.

Класна година «Урок мужності»

Ціль : сформувати уявлення про мужність, обов'язок, честь, відповідальність, моральність, розуміння того, що без патріотизму неможливо привести Росію до відродження.

Завдання :
1) познайомити з героїчними та трагічними сторінками історії Вітчизни;
2) виховувати повагу молоді до ветеранів, подвигів військовослужбовців, захисників Вітчизни, усвідомлення необхідності увічнення пам'яті полеглих героїв;
3) сприяти формуванню у молоді готовності до захисту Батьківщини.

Обладнання уроку : мультимедійний проектор, екранна дошка, комп'ютер, додатковий матеріал, презентація.

Етап підготовки:
1) вивчення інформації з питань: "Велика Вітчизняна війна", "Контрнаступ під Москвою", "Афганська війна", "Війна в Чечні".
2) діагностика учнів класу: «Який він, патріот сучасної Росії?»
3) складання презентації
Обладнання: комп'ютер, мультипроектор, висловлювання великих людей про героїзм, шляхетність: «О, почуття благородне, почуття освячене!
Володі вічно серцями росіян!..» (Ф.Н.Глінка)
«Благородна людина знає лише борг, низький
людина знає лише вигоду» (Конфуцій)

Хід уроку

I. Організаційний момент

ІІ. Визначення теми уроку
(на дошці написано вірш)

Мужність – це не мода,
Швидка, швидкоплинна,
Мужність – суть чоловіка,
Міцна, довга, вічна.
Якщо зернятко сміливості
Із ґрунтом потоваришує.
Зріє в пору стиглості
Зернятко колосом мужності.

Вчитель :
- Хлопці, як ви розумієте рядки цього вірша?
(Відповідь учнів)

III. Вчитель :
- Отже, хлопці, як ви вже здогадалися, сьогодні ми з вами поговоримо про героїв та мужність. Ми часто чуємо слова "герой", "героїзм", "мужність". Який сенс ви вкладаєте у ці слова?

День захисника Вітчизни. Якщо Ви вважаєте, що 23 лютого – це свято військовослужбовців, Ви глибоко помиляєтеся! 23 лютого – це День Захисника Вітчизни. І кожен чоловік, будь він морським офіцером чи програмістом, бізнесменом чи міліціонером, вченим чи фермером – Захисник. 23 лютого – це День Захисника своєї Вітчизни, своєї родини. 23 лютого – це День справжнього чоловіка. Чому саме 23 лютого вважається Днем Захисників Вітчизни, а не будь-яка інша дата?

Спочатку 23 лютого святкувався як день народження Червоної Армії на честь перемоги над німецькими військами у 1918 році, тобто майже сто років тому. День першої перемоги став днем ​​народження армії. Це начебто позначило на майбутнє її долю. Почавши з перемоги, вона з того часу не раз громила ворогів нашої Батьківщини. Не було жодного загарбника, який не відчув би на собі силу її зброї.


Це свято нагадує нам про те, що все найдорожче, що у нас є, може наразитися на небезпеку. І обов'язок кожного з нас, якщо доведеться, захистити свою Батьківщину.
Ще в давнину воїни не боялися з мечем у руках боротися за свою батьківщину.У всі віки героїзм і мужність воїнів Росії, міць і слава російської зброї були невід'ємною частиною величі Російської держави.

У давнину боролися з ворогами богатирі. Ось які були сміливі захисники Вітчизни. І кожен хлопчик має бути таким самим сильним і розумним і бути готовим, коли виросте, будь-якої миті захистити свою Батьківщину.

Назвіть, будь ласка, події, коли людям нашої країни доводилося бути особливо мужніми.

Учні :
- під час Великої Вітчизняної війни, під час війни в Афганістані та Чечні.

Вчитель :
Сто років пройде і сто метелиць,

А перед ними все у боргу.

Лютий, лютий, солдатський місяць

Горять гвоздики на снігу.

Давайте згадаємо про ці війни.

1 учень:
- Велика Вітчизняна війна розпочалася
22 червня 1941 року і закінчилася перемогою нашого народу9 травня 1945 року . Висока ціна отримала нашому народу перемога. Майже чотири роки, 1418 днів, точилася війна. Це були роки поневірянь, горя, важкої праці. Зруйновані міста та села, випалені поля, обірвані мрії та надії радянських людей. На фронт йшли хлопці та дівчата, щойно закінчивши школу. У Росії загинуло понад 7 мільйонів людей. Водночас це були роки мужності, беззавітної любові до Батьківщини.

2 учень:

У суворі дні війни поряд із дорослими вставали діти, практично наші ровесники. Школярі заробляли гроші у фонд оборони, збирали теплі речі для фронтовиків, працювали на військових заводах, чергували на дахах будинків під час повітряних нальотів, виступали з концертами перед пораненими воїнами у шпиталях. Ось деякі з них:

1 учень:

Зіна Портнова
Ленінградська школярка Зіна Портнова у червні 1941 року приїхала з молодшою ​​сестрою Галею на літні канікули до бабусі до села. Їй було п'ятнадцять... Спочатку вона влаштувалася підсобною робітницею в їдальні для німецьких офіцерів. І невдовзі разом із подругою здійснила зухвалу операцію – отруїла понад сто гітлерівців. Її могли схопити одразу, але за нею почали стежити, тож вона пішла до партизан.
Після виконання чергового завдання її схопили карателі. Довго катували. Під час одного з допитів дівчина, щойно слідчий відвернувся, схопила зі столу пістолет, яким він їй щойно погрожував, і застрелила його. Вискочила у вікно, вразила пострілом вартового і кинулася до річки. За нею кинувся інший вартовий. Зіна, сховавшись за кущем, хотіла застрелити і його, але зброя дала осічку.
Потім її вже не допитували, а методично мучили, знущалися. Викололи очі, відрізали вуха. Заганяли під нігті голки, викручували руки та ноги… 13 січня 1944 року Зіну Портнову розстріляли.

Вчитель:

Надя Богданова
Її двічі стратили гітлерівці, і бойові друзі довгі роки вважали Надю загиблою. Їй навіть пам'ятник встановили. У це важко повірити, але коли вона стала розвідницею в партизанському загоні, їй не було ще й десяти років. Маленька, худенька, вона, прикидаючись жебрачкою, бродила серед фашистів, все помічаючи, запам'ятовуючи, і приносила в загін цінні відомості. А потім разом із бійцями-партизанами підривала фашистський штаб, пускала під укіс ешелон із військовим спорядженням, мінувала об'єкти. Вперше її схопили, коли разом із Ванею Звонцовим вивісила вона 7 листопада 1941 року червоний прапор в окупованому ворогом Вітебську. Били шомполами, катували, а коли привели до рову – розстрілювати, сил у неї вже не залишалося – впала в рів, на мить випередивши кулю. Ваня загинув, а Надю партизани знайшли у рові живою… Вдруге її схопили наприкінці 43-го. І знову тортури: її обливали на морозі крижаною водою, випалювали на спині п'ятикутну зірку. Вважаючи розвідницю мертвою, гітлерівці, коли партизани атакували село, покинули її. Виходили її, паралізовану та майже сліпу, місцеві жителі. Після війни в Одесі академік Філатов повернув Наді зір. Через 15 років почула вона по радіо, як начальник розвідки 6-го загону – її командир – казав, що ніколи не забудуть бійці своїх загиблих товаришів, і назвав серед них Надю Богданову, яка йому, пораненому, врятувала життя… Тільки тоді й з'явилася вона Тільки тоді й дізналися люди, які працювали з нею разом, про те, якою дивовижною долею людина вона, Надя Богданова, нагороджена орденами Червоного Прапора, Вітчизняної війни 1 ступеня, медалями.

2 учень:

Володя Черінов народився Курської області. Взимку 1942 року, приховавши свій справжній вік (йому було 16 років), пішов добровольцем на фронт. Воював під Орлом на Курській дузі. Згодом закінчив Саратівське військово-морське училище і почав громити фашистів на воді. На річці Шпрее, під Берліном, за кілька днів до Перемоги, здійснив героїчний подвиг. Катер, який вів Володя, одним із перших під ураганним вогнем німців перекинув десант на протилежний берег річки, що дало змогу нашим військам зайняти плацдарм та розвинути наступ. За ніч його катер перевіз понад 500 десантників! Але вершиною героїзму Володи було те, що сталося вранці двадцять четвертого квітня на очах у всієї дивізії. На одному з поромів від снаряда спалахнув танк і ось-ось мав вибухнути, а на поромі 15 танкістів. Володя не роздумуючи, під жорстоким обстрілом помчав рятувати товаришів. Щойно вони перебралися на катер, танк на поромі вибухнув. А за дві години Володін катер потрапив під лютий вогонь супротивника. Володя був смертельно поранений і помер одразу. Десантники, яких він перевозив, розповіли про останні його слова: «Передайте мамі, що я таки дійшов до Берліна». Похований у братській могилі у Берліні. 31 травня 1945 року Володі присвоєно звання Героя Радянського Союзу.

Як могли допомагали діти Батьківщині: хто – біля верстата, хто – на фронті чи партизанському загоні. Багато хто з них став героями, багато хто загинув...

Учень:

«Хлопчик із села Попівки»

С. Я. Маршак

Серед кучугур та воронок

У селі, зруйнованому вщент,

Стоїть, замружившись дитина -

Останній мешканець села.

Злякане кошеня біле,

Уламок печі та труби -

І це все, що вціліло

Від колишнього життя та хати.

Стоїть білоголовий Петрик

І плаче, як старий без сліз,

Три роки прожив він у світі,

А що дізнався та переніс.

При ньому хату його спалили,

Викрали маму з двору,

І в поспіхом виритій могилі

Лежить убита сестра.

Не випускай, боєць, гвинтівки,

Поки не помстишся ворогові

За кров, пролиту в Попівці,

І за дитину на снігу.

Учень:

Хіба загинути
Ти нам заповідала
Батьківщина?
Життя обіцяло,
Кохання обіцяло
Батьківщина.
Хіба для смерті
Народжуються діти,
Батьківщина?
Полум'я вдарило в небо,
Батьківщина! -
Тихо сказала:
«Вставайте
на допомогу.."
Р
одина.
Слави ніхто в тебе не просив,
Батьківщина.
Просто був вибір у кожного...
Я чи Батьківщина!

Вчитель: У ті нелегкі роки навіть тварини боронили свою батьківщину.

3 учень:

У нас поважають собаку недарма:
Собака на фронті був санітаром,
Зв'язківцем, сапером. Часом собаки
На танки кидалися до атак.

2 учень: Коли 1941 року фашисти рвалися до Москви, на Волоколамському шосе танковий підрозділ ворога був атакований собаками-підривниками. Вони зходу підірвали 2 головні танки і звернули гітлерівців у втечу.
Собаки підривали мости, залізничні потяги. 19 серпня 1943 року
у Білорусісобака Діна пустила під укіс ворожий ешелон. Діна кинула на рейки вибухівку і слідом наздогнала свогокомандира. Було знищено 10 вагонів із живою силою супротивника. З нашого боку, втрат не було.

1 учень: А одного разу кішки врятували льотчика. Радянський льотчик – винищувач був збитий у повітряному бою ворогами. Літак спалахнув, льотчик був поранений, але йому вдалося викинутися на парашуті. Приземлився на територію, захоплену німцями. Дістався до покинутого млина і знепритомнів. Коли прийшов до тями, то побачив зелені крапки, що пересуваються – він зрозумів, що це кішки. Раптом почулися кроки. То були німці. І тут дикий котячий крик потряс повітря, фашисти позадкували. Тоді чорний кіт стрибнув у голову німця і почав роздирати пазурами його обличчя.Тоді німцям стало не до огляду, ільотчика було врятовано.

Вчитель: Минуло понад тридцять років, налагодилося мирне життя. Наше російське військо пильно охороняло спокій нашої країни і завжди виконувало накази. Наказ не обговорюється. Ось і дано наказ нашої армії ввести війська в Афганістан.для підтримки афганського народу. Це сталося 12 грудня 1979 року.Не солдати та офіцери розпочинали цю війну, але саме їм довелося розплачуватися. Розплачуватися найдорожчим, що має людина – життям.А результат сумний . Понад 13 тис. матерів та батьків не дочекалися своїх синів, які потрапили на війну мало не зі шкільної лави. Люди, які майже не мали життєвого досвіду, несподівано опинилися в чужій країні, у незвичному ворожому середовищі, в екстремальних обставинах. І лише за 10 років, 15 лютого 1989 року ця безглузда війна закінчилася, і війська було виведено.

Вірш про Афганську війну 3 класу

Учень 3:
- Війна в Афганістані для наших солдатів закінчилася, але вже в грудні 1994 р. почалася нова, не менш кровопролитна війна в Чечні. Багато ми знаємо про цю війну, але є епізоди, про які ніколи не дізнаємося. У цій війні гинули наші солдати – 18-20-річні хлопчаки, які ще нещодавно навчалися у школах, яких, можливо, хтось із нас знав.

Чечня - саднящ я рана для всіх нас, тяжке лихо, і питання, яке важко навіть уявити. Нині, дякувати Богу, чеченці повертаються до мирного життя, але надто скорботна плата за мир – людські життя. Людські втрати з обох сторін (військові, мирне населення, бойовики) склали 12,7 тисячі людей убитими, близько 15 тисяч поранені. Понад 60 зникли безвісти. Повністю або частково зруйновано понад 60 тисяч житлових будинків та адміністративних будівель, 20 км залізниць.

А нещодавно, 8 серпня 2008 року, світ готувався до відкриття Пекінської Олімпіади. У всі часи було прийнято в дні Олімпіади припиняти всі війни, але того дня південно-осетинська столиця опинилася у руїнах та у вогні, на неї напала Грузія. За 4 дні під обстрілами та бомбардуваннями загинуло понад півтори тисячі мирних жителів. Не було кому захистити крихітну республіку, тому Російська Федерація ввела свої війська до Південної Осетії, і через кілька днів грузинські війська були викинуті з цієї країни, а її народ відтоді вдячний своїм захисникам – простим російським солдатам.

Вчитель:

Герої цих нових воєн та їхні близькі люди є і серед нас, нашого населення. Згадаймо про них.

Діти розповідають про героїв-односельців

Вчитель:

Достойні подвигу своїх дідів молоді хлопці.Прикордонник Євген Родіонов потрапив у полон до чеченських бандитів у лютому 1996 року. Чеченська війна була в самому розпалі. Десять довгих місяців мати шукала сина по всій Чечні. Він був убитий під селом Бамут після трьох місяців полону та тортур, у день, коли йому виповнилося 19 років. За відмову зректися Православної віри та зняти хрестик чеченські бандити обезголовили російського воїна. Могилу Євгена за величезні гроші вказали самі чеченці. Мати впізнала тіло сина по його хрестику.

Російська Православна Церква розпочала процес зарахування до лику святих воїна-мученика Євгена Родіонова, з'явилися навіть ікони з його зображенням.

Вчитель:
- про всіх одразу розповісти неможливо, але пам'ять про них жива. Що відчувала мати, яка втратила сина? Велике горе, горе та втрату! Не можна забути його очі, посмішку, сльози, його радісний сміх. Увага на екран (де презентація «Запаліть свічки», вчитель запалює та передає дітям свічки).

3 учень:

Ми – росіяни, нащадки героїв.
Дід воював, воюватиму сам.
Нехай хтось історію погано знає.
Я ж за батьківщину життя віддам!

2 учень:

Героями не народжуються, ними стають. За рідну землю кладуть голови наші хлопці, але подвиг їх має бути у наших серцях. Вогнища пам'яті палають лише тоді, коли вогонь у них підтримують люди!

1 учень:

Девізом життя кожного з нас мають стати слова дивовижного російського письменника Володимира Крупіна:

У нас немає запасної Батьківщини, тільки Росія”.

Вірш про світ 1 класу

Вчитель:

Вмираючи за Батьківщину, наші предки заповідали нам берегти та захищати улюблену Батьківщину, як зіницю ока. І ми, хлопці, свято виконуватимемо цей заповіт. Давайте ж вшануємо пам'ять загиблих захисників хвилиною мовчання. (Всі встають).

Читачі:

1: Хлопців чимало полегло, і в наш час складне
Вони билися люто, вершили неможливе.
2: Дякую всім, хто виховав синів своїх чоловіками!
Ніхто з них не затремтів перед кулями та мінами!
3: І знову готові на Русі герої боротися з нечистю.
Бережи, Господи, і зміцни Захисників Вітчизни!

А зараз я пропоную всім разом відвідати братську могилу, розташовану біля нашої школи, щоб віддати данину пам'яті загиблим захисникам нашої Вітчизни.

ДОДАТКОВИЙ МАТЕРІАЛ:

МИКОЛАЄНКО Андрій Миколайович , народився 8 квітня 1984 року, цього року йому виповниться 30 років. Проживав у с. Дмитрівка, закінчив Дмитрівську школу 1999 року. Потім разом із батьками переїхав до Свободи, там же навчався далі, і 2002 року був призваний до армії. У Чечню потрапив не одразу, спочатку було навчання. 4 місяці Андрій навчався на водія БТР, потім потрапив до окремого розвідбатальйону 293 до Москви, де проходили навчання. У травні 2003 року батальйон потягом відправили до Беслана, а потім на машинах перекинули в неспокійний Ачхой-Мартанівський район, населений пункт Самашки, де хлопці пробули до грудня, тобто 7 місяців. Чеченці поводилися неспокійно, нічні та денні обстріли були частими. Якось загін, в якому знаходився Андрій, потрапив під фугасний обстріл, буквально за два кроки від нього впав убитий прапорщик, Андрій дивом уцілів. А якось бійці допитували чеченську дівчину з селища, і тоді колишнє мирне населення перекрило солдатам дорогу, нікого не впускали і не випускали доти, доки не відпустили полонену. Андрій не дуже любить згадувати про Чечню.

Зараз він із дружиною та дитиною проживає у Курську, працює у Свободинському Будинку культури звукорежисером, а його портрет та біографія посідає почесне місце у музеї у Свободинському училищі, яке він закінчив. А ще Андрій – голова всеросійської громадської організації ветеранів «Бойове братство» Курського обласного осередку Золотухинського району.

КУХТІН Костянтин Миколайович , Народився 25 листопада 1982 року, зараз йому 31 рік. Проживав у с. Дмитрівка, закінчив Дмитрівську школу 1997 року, потім вступив до ПТУ №1 у Курську. У 2001 році, після закінчення училища, був призваний до лав російської армії, до прикордонних військ. Повернувшись із армії та побувавши вдома, зайнявся пошуком роботи. Роботу знайшов на далекій півночі, у місті Нижньовартівську, де Костянтин став бійцем ОМОНу, де й служить з 2007 року до теперішнього часу. Події, які досі відбуваються в гарячих точках і здаються страшними звичайній людині, стали для неї звичною роботою. Половину кожного року рівно шість місяців проводить Костянтин у таких місцях на Північному Кавказі. Кабардино-Балкарія, Грозний, Нальчик... Він уже сам не пам'ятає назв усіх населених пунктів, в яких побував. Про бойові походи розповідати не любить, і навіть родичі не знають, скільки разів смерть зазирала йому в обличчя. Якось загін бійців відправили на огляд магазину. До його складу входив і Костянтин, але в останню хвилину натомість відправили іншого хлопця. У магазині загін був обстріляний бойовиками, один ОМОНівець загинув на місці, а інший, той, що пішов замість Костика, був тяжко поранений. Незважаючи ні на що, Костянтин любить свою небезпечну роботу, і незабаром знову вирушить у чергове відрядження.

В'яжлінський філіал Муніципальної бюджетної загальноосвітньої установи Пічаївської середньої загальноосвітньої школи Учитель: Словягіна Т.А. . Мета: сформувати уявлення про мужність, обов'язок, честь, відповідальність, моральність, розуміння того, що без патріотизму неможливо привести Росію до відродження. Завдання: 1) познайомити з героїчними та трагічними сторінками історії Вітчизни; 2) виховувати повагу молоді до ветеранів, подвигів військовослужбовців, захисників Вітчизни, усвідомлення необхідності увічнення пам'яті полеглих героїв; 3) сприяти формуванню у молоді готовності до захисту Батьківщини. Етап підготовки: 1) вивчення інформації з питань: "Велика Вітчизняна війна", "Афганська війна", "Війна в Чечні". 2) діагностика учнів класу: «Який він, патріот сучасної Росії?» Хід уроку I. Організаційний момент ІІ. Визначення теми уроку (на дошці написано вірш) Мужність – це мода, Швидка, швидкоплинна, Мужність – суть чоловіка, Міцна, довга, вічна. Якщо зернятко сміливості З ґрунтом потоваришує. Зріє в пору стиглості Зернятко колосом мужності. Вчитель: - Хлопці, як ви розумієте рядки цього вірша? (відповідь учнів) Учитель: - Скажіть, будь ласка, як ви вважаєте, що така мужність і яку людину можна назвати мужньою? (відповідь учнів) Учитель: - Отже, хлопці, як ви вже здогадалися, сьогодні ми з вами поговоримо про мужність. Назвіть, будь ласка, події, коли людям нашої країни доводилося бути особливо мужніми. Учні: - під час Великої Вітчизняної війни, під час війни в Афганістані та Чечні. Вчитель: - Згадаймо про ці війни. 1 читець: Червень ... Клонився до вечора захід сонця І білої ночі розливалося море. І лунав дзвінкий сміх хлопців, які не знають, не знають горя. 2 читець: Червень ... Тоді ще не знали ми, Зі шкільних вечорів крокуючи, Що завтра буде перший день війни, А скінчиться вона лише в сорок п'ятому травня. 3 читець: Здавалося, було холодно квітам, І від роси вони злегка зблікли. Зорю, що йшла травами та кущами Обшарили німецькі біноклі. 4 читець: Такою все дихало тишею, Що вся земля ще спала, здавалося, Хто знав, що між миром і війною Всього якихось п'ять хвилин лишилося! Звучить вальс. Танцюють кілька пар. Несподівано мелодія обривається - Велика Вітчизняна війна розпочалася 22 червня 1922 року та закінчилася перемогою нашого народу 9 травня 1945 року. Дорогою ціною дісталася нашому народові перемога. Майже чотири роки, 1418 днів, точилася війна. Це були роки поневірянь, горя, важкої праці. Зруйновані міста та села, випалені поля, обірвані мрії та надії радянських людей. На Фронт йшли хлопці та дівчата, щойно закінчивши школу. У Росії загинуло понад 7 мільйонів людей. Водночас це були роки мужності, беззавітної любові до Батьківщини. Учень 2.: - Після Другої світової війни Афганістан, що мав статус нейтральної держави, фактично перебував у сфері радянського впливу. Рішення про введення військ до Афганістану було прийнято 12 грудня 1979 року. 15 лютого 1989 р. став днем, коли скінчився рахунок втрат наших солдатів, офіцерів, службовців. А результат сумний. Понад 13 тис. матерів і батьків не дочекалися своїх синів, не почули вони: «Мамо, я прийшов…» В абсолютній більшості «обмежений контингент» в Афганістані складала молодь, яка потрапила на війну мало не зі шкільної лави. Люди, які мали майже життєвого досвіду, несподівано опинилися в чужій країні, у незвичному ворожому середовищі, в екстремальних обставинах. Учень 3: - Війна в Афганістані для наших солдатів закінчилася, але вже в грудні 1994 р. почалася нова, не менш кровопролитна війна в Чечні. Багато ми знаємо про цю війну, але є епізоди, про які ніколи не дізнаємося. У цій війні гинули наші солдати – 18-20-річні хлопчаки, які ще нещодавно навчалися у наших школах, яких, можливо, хтось із нас знав» Вчитель: - герої цих воєн та їхні близькі люди є і серед нас, нашого населення. Згадаймо про них. (Передаючи запалену свічку учні показують фото і розповідають заздалегідь підготовлену інформацію про солдатів різних воєн). Вчитель: - про всіх одразу розповісти неможливо, але пам'ять про них жива. Що відчувала мати, яка втратила сина? Горе, горе, горе та втрату! Не можна забути його очі, посмішку, сльози, його радісний сміх та махання рукою. Вчитель: - хлопці, а чи можна виявити мужність не лише на війні? Як це зробити? А чи можете ви навести приклади? (Відповідь учнів, включаючи приклади хлопців героїв однолітків, що рятують, яких розповідають у новинах) Вчитель: - Була війна, була перемога. І за те, що хлопчики наші знають про війну лише з чуток, спасибі ми можемо сказати і нашим ветеранам, які зазнали всіх тягот війни і вижили, здобувши перемогу. - По всій нашій багатостраждальній землі, у містах та селах, узбіччям доріг ми бачимо братські могили, величні пам'ятники та просто невеликі плити. - Куди б ні йшов, ні їхав ти, Але тут зупинись Могилі цією дорогою Всім серцем вклонися, І для тебе, і для мене Він зробив все, що зміг… Себе в бою не пошкодував, А Батьківщину зберіг. - Через роки нам бачиться Стежка партизанська, Пробита кулями Сосна нарочанська. Атаки раптові, Засідки під соснами, Могильні пагорби Над травами росними. - І вірність, і мужність, І скорбота біля згарища Ви впали за Батьківщину, Ви з нами, товариші. Ми будемо такими ж У будь-якому випробуванні Клянемося! Клянемося хвилиною мовчання. - зараз я вам пропоную розділитись на групи та розробити план, який дозволить надати реальну практичну допомогу ветеранам і всім тим, хто її потребує. Тим самим ми зможемо стати ближчими до цих людей і бути корисними: 1. Підготовка подарунків. 2. Проведення акції «Чистий дім», «Чистий двір» (допомога в збиранні). 3. Акція «Радість до дому» (відвідування ветеранів, вітання). 4. Організація зустрічей ветеранів. Вчитель: - хлопці розкажіть, а що вам найбільше запам'яталося з сьогоднішнього уроку? Які ви собі зробили висновки? (Відповідь учнів)

 

Будь ласка, поділіться цим матеріалом у соціальних мережах, якщо він виявився корисним!