Тема уроку: «М'який знак (ь) на кінці іменників після шиплячих. Конспект уроку з російської мови на тему «М'який знак (Ь) наприкінці іменників після шиплячих «Відкриття» учнями нового знання

Методична розробка уроку російської мови в 3-б класі на тему «М'який знак (ь) на кінці іменників після шиплячих»

Цей урок було розроблено за новими стандартами ФГОС., за програмою «Перспектива». Відповідно до ФГОС на уроці формуються 4 види УУД: особистісні, регулятивні, пізнавальні, комунікативні.

Тема уроку: «М'який знак наприкінці іменників після шиплячих»

Мета уроку: знайомство учнів з правописом м'якого знака наприкінці іменників після шиплячих.

Завдання:

Ознайомити з правилом написання м'якого знака наприкінці іменників після шиплячих;

Вчити планувати та оцінювати свою роботу

Розвивати пам'ять, мислення, увагу.

Виховувати в учнів толерантне ставлення один до одного, вміння слухати думку інших та висловлювати свою точку зору;

Виховувати самостійність, творчу активність.

Дидактичні матеріали: роздатковий матеріал (картки)

Хід уроку.

1. Мотивація до навчальної діяльності.

— Доброго дня, хлопці! Сьогодні наш урок я хотіла б почати з прислів'я: «Щодня додає нам частинку мудрості»

— Як ви її розумієте?

— Наші знання – це багатство, яке ми складаємо в скриньку, а коли потрібно, дістаємо ці знання та використовуємо їх.

— Давайте посміхнемося один одному, подаруємо один одному гарний настрій. Нехай сьогоднішній урок принесе всім радість спілкування.

Сьогодні на уроці, хлопці, ви маєте виконати багато цікавих завдань, зробити дуже важливе відкриття, а помічниками вам у цьому будуть: увага, винахідливість, ваші знання.

2. Актуалізація опорних знань та фіксування утруднення

1)Хвилинка чистописання

Жж Шш Чч Щщ ьь

Що ви можете сказати про ці літери? Яка із них зайва?

Запишіть ці літери в зошит на першому рядку, чергуючи їх.

Другий рядок: очерет, піч, жито, м'яч, дочка, малюк, плач, молодь

— Що ви можете сказати про ці слова. (це сущ-е, од.ч, закінчуються на шиплячі звуки)

2) Фіксування утруднення.

— Назвіть одним словом дані визначення:

Футбольне змагання (матч)

Дванадцята година ночі. (Північ.)

Маленька дитина (Малюк)

Видобуток мисливця (дичина)

Які труднощі відчували у написанні слів? (Де писати ь, а де – ні.)

- Яке питання виникає? (Чому в одних словах пишеться ь після шиплячих, а в інших словах не пишеться).

Хто здогадався, якою є тема сьогоднішнього уроку? (Правопис ь на кінці іменників після шиплячих).

Яку мету поставимо собі на уроці? (З'ясувати коли пишеться, а коли не пишеться)

3. Відпрацювання методу действия. Побудова алгоритму розв'язання орфографічного завдання

матч, опівночі, м'якуш, дичину

Запишіть слова з м'яким знаком на кінці до одного стовпчика, а без м'якого знака до іншого.

Що поєднує слова першої групи? (Суч, од ч., Ж.Р) А другий? (Існ., Од.ч., М.Р.) Чим відрізняються слова першої групи від другої? У якому роді м'який знак пишеться, а якому не пишеться?

Який висновок можна зробити? (у іменників жіночого роду м'який знак на кінці пишеться, у чоловічого роду - не пишеться)

Це ваша гіпотеза, чи вона вірна? Відповісти це питання допоможуть сторінки підручника.

Прочитайте правило, порівняємо його з висновком, який ми зробили. Чи збігаються вони? (так)

М'який знак після шиплячих пишеться на кінці іменників жіночого роду. Це орфограма.

А зараз давайте попрацюємо у парах і спробуємо скласти алгоритм написання м'якого знака у слові ніч (діти працюють у групах самостійно)

Складається наступний алгоритм:

1. Визначити частину мови.

2. Визначити рід.

3. Якщо іменник жіночого роду-м'який знак пишеться.

4. Якщо іменник чоловічого роду-м'який знак не пишеться.

(Перевіряємо та порівнюємо)

Повернімося до слів, які писали на хвилинці чистописання, перевірте правильність нашої гіпотези.

А дайте перевіримо, чи не потрапите в пастку, виконуючи таке завдання?

Ніч.. – ніч..ка доч..- доч..ка

- У чому пастка?

(Це зовсім інша орфограма).

4.Включення в систему знань та повторення.

1)- Сьогодні ми склали алгоритм правильного написання м'якого знака на кінці іменників жіночого та чоловічого роду. А для чого? Коли вам знадобиться цей алгоритм? (Коли писатимемо диктант, виконуватимемо завдання, для того, щоб грамотно писати).

— А щоб перевірити, чи добре ви все засвоїли, попрацюємо самостійно.

- Завдання для самостійної роботи ви знайдете на картках, які лежать у вас на партах.

— У даних на картках словах ви або пишете м'який знак, або не пишете. Доведіть правильність вибору.

Ключ…, лящ…, піч…, річ…, ніч…, миша…, олівець…, багаж…, олівець…, дрібниця…, глуш…, м'яч…, тиш…

— Обміняйтеся картками та перевірте, чи правильно виконав завдання ваш сусід по парті (взаємоперевірка).

5.Фізмінутка

Ми виконували завдання

І трошки втомилися.

А тепер настав час

Відпочити нам усім, друзі.

Я називатиму іменники, а ви, якщо в слові м'який знак пишеться присідаєте, якщо не пишеться - плескаєте: ніч, кліщ, річ, тремтіння, малюк, курінь, цегла, гріш, миша, товариш, м'яч, піч.

6. Самостійна робота

1)Спишіть словосполучення, вставте потрібні слова з шиплячою на кінці.

Складний ..., холодний ..., полярна ..., запашний ..., швидка ..., дзвінкий ...

2) Гра «Четвертий зайвий»

Олівець… плащ… миша… курінь…

Цегла ... дрібниця ... ніч ... дочка ...

Туш ... ключ .... реч .... піч….

Грач….допомога…. кат….калач….

7. Рефлексія навчальної діяльності на уроці.

— Скажіть, над якою темою ми сьогодні працювали на уроці? Яку мету ставили?

Продовжіть фрази:

До цього уроку я не знав(а)…

Тепер я знаю….

Можу…

Результатом своєї роботи на уроці я ….

На уроці я працював(а)...

Мій настрій…

Я дуже рада, що цей урок був для вас цікавим і корисним, і вам легко на уроці працювалося. Дякую за роботу!

Тема: "М'який знак (Ь) на кінці іменників після шиплячих"

Мета уроку: знайомство з правилом правопису м'якого знака (Ь) на кінці іменників після шиплячих.

Завдання:

    навчити застосовувати правило правопису м'якого знака на кінці іменників після шиплячих;

    скласти алгоритм правопису іменників з м'яким знаком на кінці;

    виявити граматичну функцію м'якого знака як показника жіночого роду шляхом дослідницької роботи учнів;

    розвивати інтелектуальні якості: мислення, увага, мовлення;

    виховувати повагу до рідної мови, культуру спілкування, уміння працювати індивідуально та колективно.

ТЗН:проектор, екран, комп'ютер.

Устаткування:

    картки із завданнями для самостійної та дослідницької роботи;

    презентація 10 слайдів (середа POWER POINT);

    підручник російської мови Р.Н.Бунєєва, Є.В.Бунєєва, О.В.Проніна «Російська мова»,

(4 клас, 2 частина), Москва "Баласс", 2007 рік (освітня система "Школа 2100").

Хід уроку

IОрганізаційний момент.

Діти, сьогодні нам на уроці знадобляться: ваші уважні очі, спритні руки, кмітливі голови, а найголовніше – гарний настрій. Запорука гарного настрою – це доброзичлива посмішка.

IIАктуалізація опорних знань.

Відкрийте зошити. Запишіть дату класної роботи.

Я знаю, що ви любите долати труднощі?

Підніміть руки, хто впевнений, що впорається з усіма труднощами.

Труднощі завжди долаються, якщо людина працелюбна, все робить з гарним настроєм, з хорошими думками. Хлопці, я думаю, що ви потішите мене своїми відповідями. В нас дуже багато цікавої роботи. Вчимося думати, міркувати, запам'ятовувати і набувати нових знань, про які ви зумієте розповісти.

Яку тему вивчаємо на уроці російської мови? (Іменник). Що ви знаєте про іменник. Свої знання ви покажете під час виконання тесту. Тест із п'яти питань. Під кожним запитанням ви пишіть літеру, що відповідає обраній відповіді.

1.Іменник- частина мови, яка позначає:

А - ознака

Б - дія

В - предмет

2. Іменники змінюються…

А – за родами

Б – за числами

В – по особах

3. Відмінювання іменників – це…

А – зміна іменників за числами

Б – зміна іменників за відмінками

В – зміна іменників за відмінками та числами

4. Постійною ознакою іменників є…

А – відмінювання

Б – число

В – відмінок

5. Невідмінювані іменники…

А – змінюються за числами та відмінками

Б – не змінюються за відмінками та числами і не мають закінчення

В – мають закінчення

Презентація 2. Перевір!

Хто впорався без помилок?

Припустився однієї помилки?

З якими іменниками ми познайомилися на минулому уроці? (несхиляються)

Чому вони так звуться? (Не мають закінчень, тому що не змінюються за відмінками та числами).

- Візьміть картку №1. Прочитайте текст. Чи правильно все? Що треба зробити?

Я пропоную вам відредагувати тексти, в яких зустрічаються несхильні іменники, виправити мовні помилки (завдання по рядах, діти працюють у парі).

1. Вранці тато із задоволенням п'є каву. Воно так приємно пахне!

2. Мені купили пальта. До пальта пришили гарні гудзики. Усі милувалися моїм пальтом. Їм сподобалася нова річ.

3. Фламінги живуть великими зграями на берегах солоних озер. Вони записані до Червоної книги.

Презентація 3. Перевір!

Діти читають відредаговані тексти, доводять, чому не можна так казати.

(У всіх відмінках іменники мають ту саму форму).

Фізкультхвилинка

IIIПостановка проблемної ситуації.

Знайдіть у своїх текстах слова з м'яким знаком.

Презентація 4.

Насолода, пальто, милувалися, сподобалася, річ, великими.

Що їх поєднує?

На які групи можна розділити ці слова?

Запишіть слова, групуючи їх залежно від місця та ролі м'якого знака.

Презентація 5. Перевір!

Чи всі слова розподілили по стовпчикам?

Чи виникли у вас питання? Що замислилися під час роботи? (Не зрозуміли, куди записувати слово річ).

Значить знак виконує якусь іншу роботу, про яку ми ще не знаємо?

На який звук закінчується слово? (м'який шиплячий)

Які шиплячі ви знаєте? (Ж, Ш, Ч, Щ)

Давайте закриємо знак і вимовимо ще раз це слово. Що помітили? (Слово вимовляється так само, як з м'яким знаком).

Чи потрібен знак для позначення м'якості приголосного [щ]? (ні)

Отже, у м'якого знака нова роль.

А може хтось скаже, яку роль він грає?

Відкрийте підручник на сторінці 4

Прочитайте назву теми уроку, яку ми вивчатимемо.

Як ви вважаєте, чому ми будемо вчитися?

- Ціль сьогоднішнього уроку- Познайомитися з правилом правопису м'якого знака у іменників після шиплячих. Ми повинні з вами навчитися користуватися правилом, щоб правильно писати слова, скласти алгоритм для запам'ятовування правила та дізнатися про нову роль м'якого знака в цих словах.

IYВідкриття нового знання.

А зараз я пропоную вам провести мікродослідження та попрацювати у парах. Використовуючи слова з упр. 173, ви дієте точно за алгоритмом дослідження (картка №2)

Алгоритм дослідження : (картка №2)

    Прочитайте слово.

    Визначте частину мови.

    Визначте рід іменників.

    Які звуки чуються наприкінці слова?

    Визначте, які групи можна розподілити слова.

    Запишіть слова, розподіливши їх у групи.

    Чим відрізняється написання слів першої групи від написання слів другої групи?

    Зробіть висновок. Сформулюй правило.

    Зістав свій висновок з іншими групами.

Розкажіть про результати. Яку закономірність ви помітили у написанні іменників. Яка робота м'якого знака в словах. (граматична, вона вказує на рід іменників. Є ь після шиплячого – ж.р., ні – м.р.)

Сформулюйте правило самостійно.

Давайте перевіримо, чи ми з вами мали рацію. А що каже наш підручник? Читання правила на сторінці 4.

Ми познайомилися з орфограмою «Ь знак у іменників після шиплячих»

Графічно позначається так: ніч, меч. Позначте її у словах.

Як зобразити це правило як схеми, зручної для запам'ятовування. (Діти малюють на дошці).

Презентація 6. (схема)

Сторінка з історії.Історична довідка про м'який знак після шиплячих.

Виявляється, цим правилом люди користуються багато років, і прийшло воно до нас.

Фізкультхвилинка.

YЗакріплення здобутих знань.

1. Робота зі словниковим словом.

Презентація 7. Замініть одним словом:

    Вона буває усною та письмовою (мова)

    Пристосування для обливання дрібними цівками води (душ)

    Невеликий гризун з гострою мордочкою (миша)

    Водяна або болотна рослина, що утворює зарості біля річки (очерет)

Назвіть іменники, в яких кількість звуків та літер збігається. Підтвердіть правильність написання цих слів. Назвіть слово, в якому є найбільша кількість звуків і літер.

Що можете розповісти про слово очерет? Які орфограми у цьому слові? Назвіть однокореневі слова. Складіть речення з цим словом.

Зарості очерету іноді непрохідною стіною оточують водоймище. Уявіть собі таку двометрову живопліт! Його чагарники зменшують забрудненість води. У кореневищах багато крохмалю. За старих часів із сухих кореневищ робили борошно. Її додавали до житнього борошна при випіканні хліба. Стебла очерету використовують для плетіння килимків, легких господарських сумок. Непогано виглядає гілочка очерету в сухому зимовому букеті. Плодами очерету харчуються птахи.

Я вам пропоную свою пропозицію. Поспішайте, вставте пропущені орфограми.

Сич... порушує шину лісу, а очерет... входить тиху бесіду з р...кою. Виконати синтаксичний аналіз пропозиції.

2 . Робота з текстом. Знайдіть м'який знак.

Презентація 8.

Яка тема тексту? Заголовок тексту.

-Випишіть на вибір(сут. ж.р. або сут. м.р.)

Опівночі… на манеж… вийшов циркач… і його дочка… . На ньому був плащ. У руках він тримав м'яч… . Скрипаль… грав марш… . Ось морж… упіймав м'яч… . У залі сиділа молодь. Стояла тиша ... .

Презентація 9. Перевір!

Ж.Р. Північ, донька, молодь, тиша.

М.Р. Манеж, циркач, плащ, м'яч, скрипаль, марш, морж.

Яким правилом ви користувалися під час виконання цієї роботи.

3. Творча робота. (картка №3)

Використовуючи слова та словосполучення складіть твір-мініатюру. Заголовок тексту.

Користуючись правилом, правильно напишіть іменники з вивченою орфограмою.

I варіант

Близький ліс, холодний ключ…, запашна конвалія…, яскравий промінь… сонця, шарудить миша…, колючий їжак…, олівець…, гарний пейзаж… .

II варіант

Мій товариш…, північ…, маленький курінь…, така тиша…, закинули вудки, великий лящ…, бився йорж…, вдала рибалка.

. YIДомашнє завдання.

Вправа 176, правило, с. 4 (твір-мініатюра)

XII Підсумок уроку. Рефлексія "Все в твоїх руках". Кожен обирає питання за бажанням та відповідає на нього.

Що нового впізнали?

Презентація 10.

М - розумовий процес. Які знання, досвід я сьогодні здобув?

Б - близькість мети. Що я сьогодні робив і чого досяг?

С – стан духу. Яким був сьогодні мій настрій?

У – послуга, допомога. Чим я сьогодні допоміг, порадував?

Б – бадьорість, фізична форма. Що я зробив для здоров'я?

Тема урока: «М'який знак (ь) на кінці іменників після шиплячих».

Цілі уроку:

1.Предметні:познайомити з орфограмою «Ь після шиплячих на кінці іменників жіночого роду»; виявити граматичну функцію м'якого знака як показника жіночого роду шляхом дослідницької роботи учнів.

2.Регулятивні:вчимося працювати за складеним алгоритмом.

Тип уроку: вивчення та первинне закріплення нового матеріалу

Організаційні форми уроку: фронтальна, індивідуальна, парна

Урок побудований у технології проблемного навчання

Кошти навчання: картки з малюнками, словами, сигнальні картки з літерою «ь», тлумачний словник Ожегова; комп'ютер, інтерактивні ради.

Хід уроку

1. Організаційний момент.

Підготовка учнів до сприйняття нового навчального матеріалу.

Сподіваюся, що всі приготувалися до уроку і добре працюватимуть. Адже нам сьогодні потрібно відвідати країну іменників, згадати все, що ми вже про них знаємо, і отримати нові знання. Бажаю всім успіху та удачі!

Яких правил ми повинні дотримуватись, щоб подорож відкрила нам щось нове? ( Повинні бути активними, уважними, повинні слухати одне одного)

2. Актуалізація знань.

Сьогодні на уроці ми багато говоритимемо про м'який знак.

А що це за буква - "ь"?

Чи означає вона якийсь звук?

Зараз ми повторимо, для чого потрібен «ь» знак, що ми знаємо про його роботу і, мабуть, дізнаємося про нього щось нове.

Згадайте, яку роль виконує м'який знак, та поділіть ці слова на групи.

…льбом, к…ньки, мова, з…л…вьи, лікар, миша, авт..мобіль, дерева, марш.

Які групи ви отримали?

Яка роль м'якого знака у цих словах?

Зачитайте слова зі зм'якшуючим «Ь». ( Альбом, ковзани, автомобіль)

Прочитайте слова з роздільним «Ь». ( Солов'ї, дерева)

3. Постановка навчальної проблеми.

Які слова не ввійшли ні до 1, ні до 2 групи? ( Мова, миша, лікар, марш)

На які дві групи можна розділити ці слова?

Чи можете ви пояснити відомими правилами вживання м'якого знака у словах мова та миша?

За якою ознакою (крім наявності м'якого знака) слова розподілені за групами? (За родами, за останнім звуком.)

Що помітили у словах?

(Чомусь в одних словах після шиплячої пишеться м'який знак, а в інших немає).

Яка проблемавстає перед нами? ( Нам треба дізнатися, коли на кінці іменників після шиплячих пишеться м'який знак, а коли ні).

4. «Відкриття» учнями нового знання.

Висунення гіпотез.

У чому виникли труднощі?

(Наприкінці слів у кожній парі шиплячі однакові, а м'який знак пишеться не завжди, від чого це залежить, ми не знаємо).

Яку мету поставимо на уроці?

Необхідно з'ясувати, в яких словах після шиплячих пишеться м'який знак.

Висловіть свої припущення. ( Припущення дітей)

Давайте перевіримо, хто з вас мав рацію.

Перевірка гіпотези.

Прочитайте завдання 1. Стор. 58. Обговоріть у парах проблему, коли пишеться Ь, а коли не пишеться. Зробіть висновок.

Давайте перевіримо, які висновки вдалося зробити.

У іменників, що закінчуються на шиплячу,

у М. р.- не пишеться «Ь»

в Ж. н. пишеться "Ь".

5. Первинне закріплення.

Зовнішнє оформлення нових алгоритмів.

Яка робота м'якого знака в цих словах?

Він вказує на рід іменника.

(Є м'який знак після шиплячого - ж. р., немає м'якого знака - м. р.)

Який висновок можна зробити?

(М'який знак після шиплячих на кінці іменників пишеться тільки в іменниках жіночого роду в од. ч., а у іменників чоловічого роду з шиплячим на кінці м'який знак не пишеться).

Фіксування вже оформленого знання.

Прочитаємо правило у підручнику та порівняємо зі своїми відповідями.

Прочитаємо правило вголос.

Фізкультурна хвилина.

Прочитайте завдання №3 у підручнику. (Визнач рід іменників, виріши, в яких іменниках потрібен м'який знак.)

Давайте подумаємо, які кроки нам необхідно виконати, щоб правильно зробити цю вправу?

1. Читаю або вимовляю слово.

3. Уважно слухаю звуки наприкінці слова.

4. Якщо чую шиплячий звук, визначаю рід іменника.

5. Якщо іменник чоловічого роду, то «Ь» не пишу.

Якщо іменник жіночого роду, то "Ь" пишу.

(Під час обговорення "крок за кроком" на дошці з'являється спільно вироблений алгоритм).

6. Самостійна робота з самоперевіркою за зразком та самооцінкою в класі.

Самостійна робота учнів за підручником.

Дотримуючись складеного алгоритму, виконайте завдання.

Перевірка. Еталон на дошці.

Звірте свій запис із записом на дошці.

Хто може пояснити свої помилки? На якому етапі балу припущення помилка?

Що треба повторити, щоб уникнути помилок?

7. Повторення.

Включення до системи знань та повторень.

Зоровий диктант.

Запишіть у зошиті назви рослин та тварин, або предметів, які ви бачите на картках. У парах промовляючи кроки перевірки.

Обов'язково над словом напишіть слово цього слова.

Навіщо треба визначити рід? ( Щоб визначити в яких іменниках потрібен м'який знак.)

На дошці слайди із зображеннями. (Душ, миша, м'яч, ніж, річ, конвалія, очерет, дичина, морж).

Який зробимо ВИСНОВОК на уроці?

Яка роль м'якого знака в словах, що закінчуються на шиплячі? ( Розпізнання роду іменників.)

8. Рефлексія діяльності.

Яку мету ставили сьогодні на уроці?

Чи вдалося нам її досягти?

З якими труднощами зіткнулися?

Чи вдалося їх подолати?

Над чим ще треба попрацювати?

Домашнє завдання. Якщо ви виконали самостійну роботу без помилок, завдання №6. Якщо на уроці ви припускалися помилок, вдома ви виконуєте завдання №4.

26.02.2017 14:02

Мета уроку

Завдання: . Виявити граматичну функцію м'якого знака наприкінці іменників після шиплячих як показника жіночого роду шляхом дослідницької роботи учнів. . Розвивати пам'ять, мислення, увагу. . Виховувати самостійність, творчу активність.

Перегляд вмісту документа
«правописаний. ь після шипящ.3 кл.(На сайт)»

Філія Муніципальної бюджетної загальноосвітньої установи

«Основна школа Сільгосптехніка» - Ново-Усадська основна школа

Конспект відкритого уроку

російської мови у 3 класі на тему

"М'який знак наприкінці іменників після шиплячих"

Конспект склала:

вчитель початкових класів 1 кваліфікаційної категорії

Сангалова Т.В.

2015 р.

Тема урока : «М'який знак наприкінці іменників після шиплячих»

Тип уроку : відкриття нового знання

Мета уроку : знайомство учнів з правописом м'якого знака на кінці іменників після шиплячих.

Створення умови формування вміння писати слова з нової орфограммой.

Завдання:
Виявити граматичну функцію м'якого знака наприкінці іменників після шиплячих як показника жіночого роду шляхом дослідницької роботи учнів.
Розвивати пам'ять, мислення, увагу.
Виховувати самостійність, творчу активність.


Заплановані результати:

Предметні:

Вміти розпізнавати іменники за родами;

Вміти писати слова із новою орфограмою.

Метапредметні:

Регулятивні УУД: Вміти визначати та формулювати тему та мету на уроці за допомогою вчителя; планувати свою дію відповідно до поставленого завдання; вносити необхідні корективи у дію після його завершення на основі його оцінки та обліку характеру зроблених помилок.

Комунікативні УУД: Вміти слухати та розуміти мову інших; оформляти свої думки в усній формі, працювати у групі

Пізнавальні УУД: Вміти орієнтуватися у своїй системі знань; здійснювати аналіз об'єктів; перетворювати інформацію з однієї форми в іншу: складати відповіді на запитання; працювати за алгоритмом

Особистісні:

Вміння адекватно оцінювати свою роботу;

Толерантне ставлення одне до одного, повага до думки інших.

Ресурси : комп'ютер, проектор, мультимедійна презентація; підручник російської В.П. Канакіної, В.Г. Горецького. Москва "Освіта", 2013 рік; електронний додаток до підручника, робочий зошит, картки для парної, групової та самостійної роботи.

Технології навчання: навчання у співпраці, технологія проблемно-діалогічного навчання, здоров'язберігаюча технологія.

Технологічна карта уроку

Етап уроку

Діяльність вчителя

Діяльність учнів

УУД, що формуються

1. Мотивація до навчальної діяльності.

Мотивація до навчальної діяльності.
- Доброго дня, хлопці! Давайте посміхнемося один одному, подаруємо один одному гарний настрій. Нехай сьогоднішній урок принесе всім радість спілкування.
Сьогодні на уроці вам доведеться зробити дуже важливе відкриття. Для цього вам треба слухати уважно, працювати старанно, адже ми працюватимемо над дуже цікавою та важливою темою.

Працювати ви будете у групах.

Я пропоную вам оцінювати свою роботу та роботу своєї групи на кожному етапі уроку та відзначати на шкалі (учнів на партах лежать аркуші зі шкалою самооцінки).

Вітає учнів, створює емоційний настрій.

Налаштовуються працювати.

Особистісні:висловлювати позитивне ставлення до процесу пізнання, бажання дізнатися про нове.

Регулятивні: націлювання на успішну діяльність

2.Актуалізація опорних знань


1) Хвилинка чистописання

2) Фіксування скрути.Створення проблемної ситуації (зі труднощами).

Жж Шш Чч Щщ ьь
- Що ви можете сказати про ці літери? Яка із них зайва?

Запишіть ці літери в зошит на першому рядку, чергуючи їх.

Яку роль грає м'який знак у словах?

Слайд 1

М'який знак – хитрий знак.
Не сказати його ніяк.
Він не вимовляється,
Але слово часто проситься.

Другий рядок:

Ніч плащ миша поверх
– Що можете сказати про ці слова?

(це сущ-е, од.ч, закінчуються на шиплячі звуки)

- Назвіть одним словом дані визначення
-Футбольне змагання (матч)
-Дванадцята година ночі (Північ)
-Видобуток мисливця (дичина)

Які труднощі відчували у написанні слів?

(Де писати ь, а де – ні.)

Яке питання виникає?

(Чому в одних словах пишеться ь після шиплячих, а в інших не пишеться).

Хто здогадався, якою є тема сьогоднішнього уроку?


Слайд 2

Яку мету поставимо собі на уроці?



Організовує діалог із учнями, створює умови для повторення раніше вивченого матеріалу.

Включає учнів до обговорення проблемного питання, підводить уч. до висновку про нову роль м'якого знака у російській мові.

Організовує формулювання теми уроку учнями, його цілі.

Беруть участь в обговоренні проблеми, формулюють власну думку та аргументують її.

Називають тему: Правопис ь на кінці іменників після шиплячих.

Називають мету: З'ясувати коли пишеться, а коли не пишеться

Пізнавальні:

Вміння проводити порівняння за заданими критеріями.

Комунікативні:

Вміти оформляти думки в усній формі.

Регулятивні:

Вміти формулювати тему та мету уроку.

3.Отробка методу действия.

Побудова алгоритму розв'язання орфографічного завдання

Слайд 3

На які дві групи можна поділити ці слова?
-Запишіть слова з м'яким знаком на кінці до одного стовпчика, а без м'якого знака до іншого.
-Що поєднує слова першої групи? (Суч, од ч., Ж.Р)

А другий? (Існ., Од.ч., М.Р.)

Слайд 4

Чим відрізняються слова першої групи від другої?

У якому роді м'який знак пишеться, а якому не пишеться?

Слайд 5

Який висновок можна зробити?

(У іменників жіночого роду м'який знак на кінці пишеться, у чоловічого роду – не пишеться.)

Це ваша гіпотеза, чи вона вірна?

Відповісти це питання допоможуть сторінки підручника.
Прочитайте правило, порівняємо його з висновком, який ми зробили.

Чи збігаються вони? (так)
М'який знак після шиплячих пишеться на кінці іменників жіночого роду. Це орфограма.


-А зараз давайте попрацюємо у парах і спробуємо скласти алгоритм написання м'якого знака у слові ніч.

Перевірка
Слайд 6

Складається наступний алгоритм:
1. Визначити частину мови.
2. Визначити рід.
3. Якщо іменник жіночого роду – м'який знак пишеться.
4. Якщо іменник чоловічого роду – м'який знак не пишеться.


- Повернімося до слів, які писали на хвилинці чистописання, перевірте правильність нашої гіпотези.

Фізхвилинка для очей.

Слайд 7

– А дайте перевіримо, чи не потрапите у пастку, виконуючи таке завдання?
Печ..- печ..ка, ніч..- ніч..ка.

У чому пастка?
(Тут є інша орфограма).

Слайд 8

Організовує практичну пошукову роботу, забезпечує контроль за виконанням завдання.

Контролює процес складання алгоритму, направляє учнів на правильний шлях розв'язання.

Перевіряє розуміння способу дії.

Висловлюють свої припущення щодо написання м'якого знака у слові

Діти працюють у групах

Складають алгоритм

Перевіряють та порівнюють

Особистісні:

Висловлювати позитивне ставлення до процесу пізнання, виявляти бажання дізнатися про нове

Регулятивні:

Оцінювати результати своєї діяльності, порівнювати з ідеалом.

Комунікативні:

Виявляти активність, будувати грамотно мовленнєвий вислів, дотримуватися правил спілкування, здійснювати взаємоконтроль.

4.Включення до системи знань.Первинне закріплення.

    Сьогодні ми склали алгоритм правильного написання м'якого знака наприкінці іменників після шиплячих. А для чого?

    Коли вам знадобиться цей алгоритм?

Робота за картками.

А для того щоб перевірити, чи добре ви все засвоїли, попрацюємо самостійно.
– Завдання для самостійної роботи ви знайдете на картках, які лежать у вас на партах.
- У цих словах ви або пишете м'який знак, або не пишете. Доведіть правильність вибору.

Лікар…, лящ…, піч…, річ…, ніч…, миша…, багаж…, сендвіч…, дрібниця…, глуш…, м'яч…, тиша…
(взаємоперевірка)

Отже, коли на кінці іменників після шиплячих м'який знак пишеться, а коли не пишеться?

Двоє учнів працюють на тренажері (електронний додаток до підручника)

Регулятивні

Планувати вирішення навчальної задачі, вибудовувати алгоритм дій.

Пізнавальні:

Відтворювати інформацію, необхідну на вирішення навчальної задачи; доводити свій вибір.

Особистісні:

Застосовувати правила ділового співробітництва.

Комунікативні:

Виявляти активність у взаємодії.

5.Фізмінутка

Іменник -
Дуже дивне:

М'який знак, коли писати

Ви повинні мені підказати!

Я називатиму іменники чоловічого і жіночого роду з шиплячими на кінці. Якщо я назву іменник ж. р., у якому пишеться м'який знак - плескайте в долоні, м.р. без м'якого знака – тупайте ногами:
кліщ, річ, тремтіння, малюк, курінь, цегла, гріш, миша, товариш, м'яч, піч.

Організує відпочинок, що сприяє засвоєнню матеріалу

Виконують вправи.

Пізнавальні:

Класифікувати об'єкти.

Комунікативні:

Виявляти активність у колективній діяльності.

Регулятивні:

Планувати вирішення навчальної задачі.

6. Робота у групах (парах) Вторинне закріплення.

Зараз працюватимете самостійно. Вибираєте рівень складності.

Гра « Дізнайся іменники»

Робота за картками.

По даному прикметнику дізнайтеся іменник. Воно має бути з шиплячим на кінці.

Швидка (допомога), темна (……..), рідна (…….), сонячний (……), колючий (……..), кольоровий (……..).

Перевірка.

Слайд 9

У яких словах після шиплячих напишемо м'який знак? Чому?

Які іменники з шиплячим на кінці без м'якого знака?

Робота за картками.

Давайте допоможемо м'якому знаку вибрати потрібне місце в іменниках.

Опівночі на манеж вийшов циркач і його дочка. На ньому був плащ. У руках він тримав м'яч*. Скрипаль грав марш. Ось морж впіймав м'яч. У залі стояла тиша.

Перевірка.

Слайд 10

Кросворд (1гр.)

    Висока болотна рослина.

    Що за весняний птах любить за плугом ходити та годуватись?

3) Ворушив борідкою гном

І ввійшов хазяїн у хату.

    Я антонім до слова сміх

Не від радості, втіх.

Я буваю мимоволі

Від нещастя та від болю.

Від образи, невдач

Здогадалися? Це …

5) То я в око вам засвічу.

То дорогу висвітлю.

Молодший сонечко я брат.

Світів я і всім радий.

Гра «Четвертий зайвий» (2 гр.)


Олівець… плащ…
миша ... курінь ...
Цегла. дрібниця… ніч… дочка…
Туш…
ключ… .реч .... піч….
Грач….
допомога… . кат….калач….

(Взаємоперевірка. )

Перевірка. Кросворд (1гр.)

Якщо правильно заповнили кросворд, то у виділених клітинах по вертикалі, можна прочитати слово на те саме правило (Калач).

Слайд 11

Чому у всіх цих словах м'який знак не пишеться?

Регулятивні:

Вибирати дію відповідно до поставленого завдання. Здійснювати самоконтроль.

Пізнавальні:

Розвивати операції мислення.

Комунікативні:

Виявляти активність у діяльності.

7. Робота з розвитку промови.

Чи знаєте ви, що таке калач?

Які фразеологізми ви знаєте зі словом "калач" і що вони позначають?

Звідки прийшли вирази "тертий калач", "дійшов до ручки"?

Де ми можемо знайти цю інформацію?

Організує пошук інформації, роботу з різними джерелами

Діти працюють у групах зі словниками.

(Великий тлумачний словник,

Словник фразеологізмів)

1 учень знаходить в інтернеті)

Портал грамоти. Ру

Довідник з фразеології

Пізнавальні:

пошук необхідної інформації у різних джерелах.

8. Підбиття підсумків.

Скажіть, над якою темою ми сьогодні працювали на уроці?

Яку мету ставили?

Чи ми досягли цієї мети?

Що нового ви сьогодні дізналися про знак?

Організовує бесіду, пов'язуючи результати роботи з навчальним завданням.

Підбивають підсумок під керівництвом вчителя

Ми повинні були дізнатися, чому в іменниках після шиплячих в одних випадках пишеться м'який знак, а в інших не пишеться.

9. Домашнє завдання

Повторіть правило на сторінці 31.

(на вибір)

1. Упр.51 на стор.25 (у робочому зошиті)
2. Випишіть зі словничка 3 іменників, що закінчуються на шиплячий.

Складіть з кожним із них пропозицію.

    Вигадати казку про ь.

10. Рефлексія навчальної діяльності під час уроку.

Самооцінка.

(Оціночна шкала)

Продовжіть фрази:
-До цього уроку я не знав(а)…
-Тепер я знаю….
-Можу ...
-Результатом своєї роботи на уроці я ….
-На уроці я працював(а)…
-Мій настрій…

Я дуже рада, що цей урок був для вас цікавим і корисним, і вам легко на уроці працювалося. Дякую за роботу!

Особистісні:Здатність до самооцінки.

Регулятивні:

Оцінювати результати діяльності, формувати адекватну самооцінку.

Перегляд вмісту презентації
"відкритий урок"

Урок російської мови у 3 класі УМК «Школа Росії»

Вчитель початкових класів

Сангалова Т.В.


Позначає м'якість

приголосних

Роздільний




Молодь


Сущ., Од.ч., М.Р.

Сущ., Од.ч., Ж.Р.

Молодь


Сущ., Од.ч., М.Р.

Сущ., Од.ч., Ж.Р.

Печ ь

Ріж ь

Дочка ь

Молодь ь


Алгоритм

1. Визначити частину мови.

2. Визначити рід.

3. Якщо іменник жіночого роду – м'який знак пишеться.

4. Якщо іменник чоловічого роду – м'який знак не пишеться.


печ.. – печ..ка ніч.. – ніч..


піч – пе чк а ніч – але чк а


Швидка допомога,

темна ніч,

рідна мова,

сонячний промінь,

колючий їжак,

кольоровий олівець









До цього уроку я не знав(а)…

Тепер я знаю…

Результатом своєї роботи на уроці...

На уроці я працював(а)...

Можу похвалити себе та своїх однокласників за …

Тема: «М'який знак (Ь) на кінці іменників після шиплячих»

Ціль:познайомити учнів з правописом м'якого знака наприкінці іменників після шиплячих.

Завдання:

Освітні:

- Виявлення граматичної функції м'якого знака як показника жіночого роду шляхом

дослідницької роботи учнів;

Формувати вміння розрізняти слова чоловічого та жіночого роду;

- працювати над правильністю, чіткістю, доказовою мови учнів.

Розвиваючі:

Розвивати увагу, пам'ять, логічне мислення;

Удосконалювати вміння уважно слухати одне одного, комунікативні навички спілкування;

Виховні:

- Виховувати в учнів толерантне ставлення один до одного, повагу до думки інших, уміння слухати та висловлювати свою точку зору;
- виховувати самостійність, творчу активність.

Тип уроку: урок нових знань.

Методи: словесний, наочний, частково-пошуковий, практичний.

ПЛАН УРОКУ

1. Організаційний момент 1 хв

2. Мотиваційний настрій 2 хв

3. Повторення знань про іменник. Тест. 4 хв

Індивідуальна робота за картками.

4. Чистопис 3 хв

5. Робота з прислів'ями 3 хвилини.

6. Постановка проблеми 5 хвилин.

7. Вирішення проблеми 5 хв

8. Складання алгоритму 5 хв

9. Робота над засвоєнням правила про роль

м'якого знака після 4 хвилин.

10. Танцювально-ритмічна фізкультхвилинка 1 хвилина.

11. Робота у парі 4 хвилин.

12. Самостійна робота 5 хв

Завдання для розумників та розумниць

13. Підсумок. Рефлексія. 3 хв

Хід уроку:

    Орг момент

    Мотивація

- З маленького успіху починається великий успіх!

Як розумієте ці слова? (Удача, коли все виходить)

У чому полягає ваш успіх? (У хорошій навчанні, дізнатися щось нове та застосовувати його)

Назвати критерії хорошого навчання. (Бажання вчитися, бути працьовитим, намагатися)

Хто хоче бути успішним учнем?

Побажаємо всім успіху!

3. Перевірка знань про іменник.

а) ТЕСТ «Чи ні чи так, а не знаєш – біда!»

    Іменник означає предмет?

    Іменник відповідає на питання який? Яка? Які?

    Одухотворені іменники відповідають питанням що.

    Іменники змінюються за числами.

    Іменники мають 3 роди.

    Власні іменники пишуться з маленької літери.

Взаємоперевірка + - - + + -. У кого все правильно

б) Робота зі слабкими

Картка №1
р…га – гл…за -

ет…жи – р…ка –

бч ... ла - б ... так -

Як перевірити ненаголошену голосну докорінно?

Картка №2 Словникові слова

р. .

Ми повторили знання про іменник.
4 Хвилина чистописання

Ж,Ш,Ь,Ч,Щ

Яка буква зайва? Чому?

Що поєднує інші літери?

Які із них парні?

Які орфограми пов'язані з цими літерами?

Що потрібно контролювати при написанні букв? Прописати.

Що за буква?

Яку роботу він виконує?

М'якість Поділяє приголосний від голосного

5. Робота з прислів'ями.

Добру промову, добре й слухати.

Як ви їх знаєте?

Що спільного у цих прислів'ях? (Зустрічаються слова з ь, зустрічаються шиплячі.)

Про що вони? (Про навчання)

А що це за буква "ь знак"? Чи означає вона якийсь звук? (Ні).

Навіщо ж вона тоді потрібна у російській? (Позначає м'якість приголосного звуку, поділяє голосний і приголосний.)

Знайдіть у прислів'ях слова, де він вказує на м'якість приголосного. (Слухати, пітьма)

Знайдіть у прислів'ях слова, де він відокремлює гласну від згодної. (Учення, неучення)

6. Постановка проблеми. (7хв.)

В яку групу ви запишите слово? Чому?

Для чого в ньому пишеться знак? Спостереження над словом.

На який звук закінчується слово? (м'який, непарний).

Якщо я закрию знак, слово вимовиться так само, як і з знаком.(Так)

Чи потрібен знак для позначення м'якості приголосного [ч']? (Ні).

Значить, у 1 групу це слово не віднесемо, до другого теж.

Значить, це якась нова робота знака.

Давайте ще поспостерігаємо за словами - іменниками з шиплячим на кінці і з'ясуємо, яку роботу виконує м'який знак в словах.

7. Вирішення проблеми.

Чим слова схожі? Чим відрізняються?

Розподілити слова на 2 групи.

Мова, чоловік, ключ, дочка, малюк, сторож, ніч, річ

дочка ключ

ніч малюк

річ сторож

Чому у сущ в 1 стовп на кінці пишеться Ь, а у сущ в 2 стовпчика немає?

Яку роботу виконує Ь? (Вказує, що є Ж.р)

Чи це правильно? Прочитаємо правило на з 165

8 Читання правила.

Яку роботу виконує Ь на кінці сут після шиплячих?

Скласти алгоритм

    Визначити частину мови

    Якщо це іменник, на кінці з шиплячим треба визначити рід

    Якщо сущ Ж.р - Ь, якщо сущ М.р. - Х

- Давайте визначимо, до якої групи слів відноситься слово мова?

9 Закріплення

а) Заміни одним словом. Записати слова з поясненням

Чорний птах, вісник настаючої весни. (грак)

Маленька дитина (малюк)

Його надягають у дощ (плащ)

Видобуток мисливця (дичина)

Людина, що лікує хворих (лікар)

Дрібні гроші (дрібниця)

Футбольне змагання (матч)

б) Четвертий зайвий

Миша, промінь, дичина, молодь

Чиж, м'яч, ключ, ніч

Пекти, жито, їжак, опівночі

Що знаєте про їжу?

Наприкінці іменників якогось роду пишеться Ь?

В) Фізкультурна хвилина (2 хв.) «ЇЖОК»

10 Робота за картками в парі, робота з сильними

За картками

    Записати слова в однині:

Курені, гаражі, плащі, миші, речі, м'ячі.

    Знайти слова з безодні голосної і підібрати перевірочні

Нічне життя, плащова тканина, політ стрижу, тремтячі пальці.

    Для сильних. Скласти речення.

Вірний, приходить, товаришу ..., допомога ..., на, завжди.

Пояснити орфограми.

Ви погоджуєтесь з цим твердженням?

Чи означає, що приходить товариш на допомогу, коли його попросять?

Які прислів'я про дружбу знаєте?

11 Самостійна робота із самоперевіркою

Перевірте. Якщо правильно, то поставте +

Якщо припустилися помилки, виправте її. Намагайтеся зрозуміти, чому ви помилилися.

У кого без помилок? Хто має помилки?

Сподобався урок?

Що нового впізнали?

Яку роботу виконує Ь у слові? На що свідчить?

Які завдання виконували із задоволенням?

Чи були завдання, під час виконання яких ви відчували труднощі?

13. Рефлексія

Навчання світло а невчення тьма.

Насамкінець мені хочеться вам сказати, щоб вчення не було для вас вночі, темрявою, а світло знань висвітлювало вашу дорогу, давайте скористаємося зірками, які лежать у вас в конвертах (вони різного кольору). Підніміть відповідну зірку:

1. Якщо було цікаво і легко на уроці, візьміть жовту (найяскравішу).

2. Якщо іноді були труднощі, сумніви – червону

3. Якщо не розібралися у темі – блакитну.

 

Зв'язок із адміністрацією